شهرها و روستاها

روستای زوم

روستای زوم

روستای زوم از دهستان ژریژه ، بخش مرکزی ، شهرستان سروآباد ،استان کردستان یکی از روستا های قدیمی شهرستان می باشد که قدمت هزار ساله دارد . زوم از کلمه زور گرفته شده است . می گویند یزد گرد سوم به زور آن جا را تصرف کرده است و بعضی می گویند قبر یزد گرد سوم در زوم و بعضی می گویند در روستای بر قرو است. طج : ۴۶درجه و۲۷ دقیقه ی شرقی ، عج : ۳۵ درجه و ۰۹ دقیقه ی شمالی ،ارتفاع محل :۹۰۰ متر بر کوهی ، سرد نیمه مرطوب ، در ۶۱ ک.م جنوب شرقی شهر سروآباد. یکی از شاخه های رود خانه سیروان (قشلاق ) از باختر آبادی می گذرد

جمعیت : ۱۹خانوار و ۱۰۵نفر

زبان : هورامی

دین : اسلام ، سنی (شافعی مذهب )

کار و پیشه : کشاورزی ، باغداری و دامداری و پرورش زنبور عسل ، گلیم و کلاش و جاجیم بافی و سقز چینی

کشت : آبی و دیمی ، آب کشاورزی و آشامیدنی از چشمه (از طریق لوله کشی)

روستای زوم

فرآورده ها : گندم ، جو ، نخود ، انگور و گردو ، توت ،زرد آلو

درختان ؛شن ،زبان گنجشک ، بنه ، ارژن، انار ، ون ،زالزالک ، گلابی و انجیر ،

گیاهان ؛ گل ختمی ، گل کاو زبان گل شقایق ، بو مادران ،آویشن ، شیرین بیان ، رازیانه ، تشنه داری ،پغازه، پونه و گون که کاربرد دارویی و صنعتی دارند . و پوشش گیاهی مناسب برای چرای دام.

جانوران و پرندگان : شغال ، گرگ ، خرس ، بزکوهی ، پلنگ ، روباه ، خرگوش ، گراز ، کبک 

تیهو دارای: برق ، دبستان ، مسجد و شورای ده است. مردم آبادی از فروشگاه تعاونی دل و امکانات آموزشی دوره ی راهنمایی رودبار و دوره ی متوسطه ی ژریژه بهره می گیرند.

روستای زوم
روستای زوم

 وجه تسمیه روستا

روستا ي زوم يکي از روستاهاي قديمي استان کردستان می باشد که قدمت هزار ساله دارد ،وجه تسمیه آن به نظر می رسد. زوم از کلمه زور گرفته شده است که به مرور زمان حرف (ر) زور حذف شده است . می گویند یزد گرد سوم به زور آن جا را تصرف کرده است . بعضی می گویند قبر یزد گرد سوم در زوم و بعضی می گویند در روستای بر قرو است. به گفته ریش سفیدان وقدیمان روستا بنیان و وموسس روستای زوم سه برادر بوده اندومی گویند بخاطر همین می باشدکه روستای زوم دارای سه قبیله وطایفه می باشد.

جمعیت :

این روستا در [[دهستان ژریژه]] قرار دارد و براساس براساس آخرین نتايج سرشماري سال ۱۳۹۰، روستای  ۱۹خانوار و ۱۰۵نفر [[سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران|سرشماری مرکز آمار ایران]] [[سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمعیت آن۱۰۵ نفر (۱۹خانوار) بوده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا