شهرها و روستاها

روستای نسمه

 

روستای نسمه
نسمه روستایی در منطقه ای کوهستانی و سرسبز

وقعیت جغرافیایی وسیاسی روستای نسمه

روستای نسمه در ۳۵ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۲۲ دقیقه طول شرقی واقع شده است. به طور کلی موقعیت روستا و جایگاه آن در سطح کشور تحت تأثیر عوامل طبیعی و مصنوعی قرار می گیرد عوامل طبیعی علاوه بر اینکه تا حد زیادی نقش عملکرد و نحوه ارتباط آن با پیرامون روستا را تعیین می کند بیشترین تأثیر را در شکل گیری و پیدایش روستا داشته اند . عوامل طبیعی منجمله فراوانی آب ، وجود باغات ، آب و هوای خنک و مراتع روستا  که هسته اصلی و سنگ بنای اولیه روستا در این قسمت یعنی بافت قدیم شکل گرفته از عوامل مصنوعی هم می توان نزدیکی به شهر پاوه و روستای قدیمی شمشیر که در حال حاضر مرکز دهستان می باشد را نام برد.

روستای نسمه از لحاظ تقسیمات سیاسی جزء دهستان شمشیر ـ بخش مرکزی ـ شهرستان  پاوه محسوب می گردد این روستا از شمال به جاده ارتباطی پاوه ـ  کرمانشاه و کوه های شاهو محدود می گردد . از جنوب به مراتع بین روستای نسمه و مزیدی و کوه های بین دو روستا محدود می شود . از شرق به روستای دره بیان و باغات آن روستا و از غرب به روستاهای چورژی و سرکران و تپه لاقلعه محدود می شود. فاصله این روستا از مرکز دهستان ۳ کیلومتر و از مرکز شهرستان ۵ کیلومتر  تا مرکز استان  ۱۲۰ کیلومتر  می باشد.

تاریخچه روستا

باتوجه به وجود غارهای پشت روستا(بافت قدیم) و همچنین وفور آب، باستان شناسان قدمت  آثار واقع در این غارها را هزاران سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده اند اما شاید بتوان گفت به دلیل نزدیکی به کوه شاهو و نوع زندگی در گذشته بیشتر به عنوان ییلاق از این روستا استفاده کرده اند . بیشتر نوادگان سید احمد جاف این روستا را به عنوان ییلاق یا سردسیر خود انتخاب می کردند و در فصل زمستان به مناطق گرمسیری کشور عراق کوچ می کردند تا اینکه یکی از نوادگان سید احمد جاف به اسم سید هومر که فرزند سید ولد (ولدبیگ) بود، در اینجا ساکن شد و پسر سید هومر به اسم سید میران مشهور به (میران بیگ ) از اولین ساکنان این روستا در نزدیک به ۳۰۰ الی ۴۰۰ سال پیش بود که به طور دائم در این روستا ساکن شد و هسته اصلی و سنگ بنای اولیه روستای نسمه در بافت قدیم که بوسیله رودخانه شمشیر از بافت جدید جدا می گردد  بوجود آمد. اما بافت جدید که پایین تر از جاده ارتباطی پاوه کرمانشاه و در کنار تپه لاقلعه قرار دارد . اولین ساختمان در این قسمت توسط حاج فتح الله حسینی فرزند کیخسرو بیگ اناخی در سال ۱۳۴۸ (ه ش) ساخته شد و تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار تپه لاقلعه فقط ۵ خانوار زندگی می کردند  اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با فعالیت های  چشم گیر جهاد سازندگی در زمینه  آب رسانی  ، برق، ساخت مسجد و بستن پل بر روی رودخانه شمشیر که از وسط بافت قدیم و جدید  روستا می گذشت . روستا آبادتر و اغلب ساختمان های جدید در کنار جاده ارتباطی پاوه کرمانشاه و تپه لاقلعه ساخته شد. لازم به توضیح است با توجه به تقسیمات سیاسی روستاهای نسمه علیا و سفلی (بافت جدید و قدیم) یک روستا در نظر گرفته شده است اما در طرح هادی برای این روستاها دو روستا در نظر گرفته شده زیرا بافت روستا ها از همدیگر فاصله دارند.

روستای نسمه
روستای نسمه

وجه تسمیه یا علت نامگذاری روستای نسمه

روستای نُسمه با توجه به اینکه از تابش نور خورشید زیاد بهره نمی برده وبه خاطر اینکه پشت به خورشید و در پای کوه واحدهای مسکونی ساخته شده اند ونیز دارای آب و هوای خنک و مرطوب بوده  به اسم نِسرم که در اصطلاح کردی به معنی مرطوب می باشد  نام گذاری گردید ه که با گذشت زمان به قولی در زمان پهلوی به اسم نُسمه  تغییر نام یافته است.و یک وجه تسمیه دیگر با توجه به وجود غارهای پشت روستا نقل است که در این غارها اشکالی  شبیه به سُم اسب وجود داشته  که تعداد آنها نه شکل بوده به همین دلیل به اسم (نُه سم) یا (نُسمه) نام گذاری شده است.

وضعیت فرهنگی-اجتماعی روستای نسمه

تمامی اهالی روستای نسمه مسلمان وپیرو مذهب امام شافعی می باشند. زبان آنان کردی وبیشتر به لهجه سورانی وتعداد اندکی هم به لهجه اورامی تکلم می کنند.

ضعیت خدمات،تاسیسات وامورزیر بنایی روستای نسمه

روستای نسمه

روستای نسمه دارای خدمات زیر میباشد

۱-مسجد

۲-شرکت تعاونی مصرفی

۳-دهیاری

۴-جایگاه موادنفتی

۵-خرده فروشی

۶-زمین ورزشی خاکی

روستا همچنین دارای تلفن ثابت،برق سراسری وآب لوله کشی میباشد

وضعیت بافت کالبدی روستای نسمه

درطی یک دهه اخیر سه روستای چورژی،سرکران ونسمه به دلیل همجواری درهم ادغام گردیده ویک بافت واحد راتشکیل داده اند.اما با این وجود هر یک از این سه واحدجغرافیایی هویت خویش را حفظ کرده اند وحتی آمار آنها ازسوی واحدهای بهداشتی همچون خانه بهداشت به تفکیک اعلام می شود.لازم به توضیح است که این سه روستای اقماری باتوجه به نزدیکی از بعضی خدمات به صورت مشترک استفاده می نمایند منجمله خانه بهداشت، مدارس ابتدایی،راهنمایی ودبیرستان

زمین فوتبال نسمه

اهالی این روستا همچنین  به حرفه های دیگری همچون  پرورش ماهی مشغولند ، اقامتگاه ها و مجموعه تفریحی و ورزشی  هم با همکاری مردم ومسئولان  در روستا  ایجاد شده است.

روستای نسمه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا