شهرها و روستاها

روستای شمشیر

روستای شمشیر
روستای شمشیر

روستای شمشمیر از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه به مرکز دهستان شمشیر با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰ نفرو۵۰۰ خانوار با مساحت ۱۹۷۶ هکتار که ۴۵۰هکتار آن جنگل  وبقیه را مرتع تشکیل میدهد ،در فاصله ۴ کیلومتری شهر پاوه و۱۲۰کیلومتری مرکز استان قرارگرفته است.جاده پاوه کرمانشاه از وسط این روستاگذشته و موقعیت آن رادو چندان نموده است.

دهستان شمشیر مجموعا ۸ روستا را شامل گردیده ،که جمعیتی در حدود ۱۱ هزار نفر را تحت پوشش خود دارد.این روستا دارای مدارس دبستان و راهنمایی ودبیرستان که پسرانه و دخترانه آن در هر سه مقطع مستقل و مجزا از هم میباشد.مرکزدرمانی شمشیربا قدمتی حدود نیم قرن تمامی روستاهای اطراف را تحت پوشش خود قرار داده است .باشگاه ورزشی، مجتمع بهزیستی،شرکت تعاونی و مصرفی و فروشگاه وابسته به آن ودیگر دوایر دولتی و غیر دولتی موجود در روستا،سیمای آن را دگرگون ساخته است. مردم این روستا عموما کرد  زبان و اهل تسنن(شافعی مذهب) بوده.آب وهوای ممتازو باغات گردوی آن چهره ای زیبا به روستا بخشیده و چشم هر بیننده ای را نوازش میدهد.

  وجه تسمیه شمشیر

 این روستا که به شمشیر نام گرفته طبعا باشنیدن آن افکار رادر ذهن هر شنونده ای می آفریند گرچه در ذهنیت مردم علت نامگذاری آن را به بطرق مختلفی بیان مینمایند که گویا این منطقه شش میر فرمانروایی داشته و به مرور زمان ششمیر به شمشیر تغییرنام یافته است و یا داستانهایی دیگر در این رابطه بیان مینمایند.

اما از لحاظ تاریخی این روستا قبل از ظهور اسلام دارای مردمانی عبری بوده که در این محل اقدام به ضرب سکه مینموده اند و به زبان عبری محل ضرب سکه را شمش گفته که این کلمه به مرور زمان به شمشیر تغییرنام یافته است.پیدا شدن سکه های فراوان ویک سری آثار باستانی و انجام حفاریهای غیر قانونی گویای این حقیقت است ودر کتابهای تاریخی ایرانی و خارجی علت وجه تسمیه آن را این چنین بیان نموده اند گرچه سپاهیان اسلام در این دیارچکاوک شمشیرهای زیادی را تا تسلیم نمودن آن به عرصه ظهور گذاشته و بنای مسجد تاریخی حضرت عبدالله بن عمردر روستاوآثار قبوراصحاب درقبرستان آن این حقیقت رابیشتر عیان می نماید .امااز لحاظ تاریخی وجه تسمیه روستا همان است که بیان گردید.

روستای شمشیر
روستای شمشیر

 موقعیت جغرافیایی روستا

روستای شمشیر در دامنه بسیار زیبای رشته کوه شاهو آرمیده واین رشته کوه همچون مادر مهربان روستا را درآغوش گرفته واز تراوش سیل اشکهای مهر انگیز خود صفایی وصف ناپذیر به آن بخشیده که دراذهان مردم به هزارچشمه موسوم است،بیشترین برف منطقه اورامانات در این روستا میبارد و چهره ای دیگر به آن میبخشد،چشمه شارا،هلیل،و چشمه های فراوان درک،تاوگ،و… چشم هر بیننده ای را به وجه آورده و آرزومند است که بارها و بارها در کنارآنها بیارامد واز طبیعت زیبا و دلکش آن بهره جوید.

بلند ترین قله رشته کوه شاهوموسوم به حوضی خانی مشرف به روستای شمشیر بوده ودارای ارتفاعی بیش از ۳۳۹۰ متر میباشد. این رشته کوه زیباکه از سلسله جبال زاگرس سرچشمه گرفته دارای طبیعتی بکر ودست نخورده است  به علت موقعیت مناسب آن ،محل زندگی گونه های ازحیوانات وحشی از جمله بز،میش،کل،پلنگ،خرس،گرگ،و…گونه هایی ازپرندگان ازجمله کبک، عقاب، شاهین، بلبل،قمری و… همچنین گونه هایی مختلف گیاهی و گل های متنوع ورنگارنگ فراوان ،دارای یخچالهای طبیعی،غارهای عمیق و ونیمه عیمق از جمله غار مشهور خوره له که آثار تحقیقات دانشمندان داخلی و خارجی بر درو پیکر آن عیان است هر ساله گروهای کوهنوردی فراوانی را نه تنها  از سراسر ایران  بلکه حتی از کشورهای خارجی نیز به ضیافت خود لبیک میگوید.

 به اقرار عموم گردشگران و کوهنوردانی که از این طبیعت زیبا که بهترین راه صعود آن از میان باغات روستا و از کنارچشمه های گوارای آن می گذرد نمونه ای بی نظیر در سطح ایران است و هر کس برای بار اول  به ضیافت این  گل سر سبد  اورامانات  می آید  با خود عهد بسته که هر گز  مناظر زیبا ورایحه ی خوش گلهای معطر چنور و شب بووبرزه لنگ وورکمر ونغمه  وچهچه ی زیبای آن وزمزمه ی آب جاری قندیلهای واژگون برف لابه لای این طبیعت زیبا را فراموش نکرده ودر صورت امکان  بارها و بارها در این کوهستان معجزه ای  به سیر وصفا بپردازد دشتهای  میشیاب وچهل تنان،قله ی تاریخی پیازدول وچشمه های خنک وگوارای خوره له و جای جای شاهو زیبایی دیگری به این طبیعت بخشیده است .

شاهو تفرجگاهی معجزه آسا جهت  سیر وصفای  گردشگران بوده و میباشد .فصل بهار همه جا زیباست  اما فصل بهار این روستا به اعتراف عموم  کسانی که به ضیافت این طبیعت دلنشین  پا نهاده اند خارق العاده بوده و غوغا میکند . کمتر کسی هست که از این روستا عکسی ویا فیلمی تهیه نکرده باشد وگاه و بیگاه در ایام دیگر به تماشای آن نپردازد .

گرچه این طبیعت خودش زیباست و تاکنون به اندازه ی ذره ای اقدامات توریستی در این رابطه صورت نگرفته است امیدواریم که نظر مسئولین را بیشتر به خود جلب نموده و اقدامات شایسته را در این رابطه بعمل آورند. روستای شمشیر به دلیل قرار گرفتن د ردامنه شاهو به حوضه آبخیز شمشیر معروف بوده و رودخانه ای دائمی ازآن سر چشمه گرفته که تمامی باغات روستای پایین دست را ازجمله روستای دره بیان،نسمه،سرکران،بندره، خانقاه، درمور،گلال،ودشه را مشروب نموده و در پایان  در منطقه ی دو آب به رودخانه ی سیروان می پیوندد. باغات کنار این رودخانه خود نیز جلوه ای دیگربه این زیبایی بخشیده است

ایوب قادری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا