شهرها و روستاها

روستای ژنین

روستای ژنین - عکاس : سعدی سمیعی
روستای ژنین – عکاس : سعدی سمیعی
روستای ژنین در۴۰ کیلومتری شهر سروآباد و در فاصله ۳۵  درجه و ۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۳۲ دقیقه عرض جنوبی با ارتفاع تقریبا  ۱۳۰۰ متری از سطح دریا، یکی از روستا های منطقه ژاوه رود دهستان پایگلان از بخش مرکزی شهرستان سروآباد می باشد این روستا در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر سروآباد و روی تپه ای که مشرف به باغهای سرسبز بوده واقع گردیده است.
از شمال به مزارع و باغات روستای پایگلان و از جنوب به روستاهای سرخه توت و دهکانان و از غرب به روستای آریان و از شرق نیز به روستای پایگلان محدود می شود. این روستا در حال حاضر با ۳۵۰ خانوار و ۱۵۵۰ نفر جمعیت یکی از روستاهای پرجمعیت شهرستان سروآباد می باشد. البته به دلیل مهاجرت ناشی از نبود شغل مناسب و درآمد در روستا،  به طور چشمگیری از جمعیت روستا کاسته شده است (جمعیت روستا در سال ۱۳۷۵ بیش از ۲۲۰۰ نفر بوده است) مردم این روستا با لهجه اورامی صحبت میکنند. و حدود ۹۰ درصد باسواد می باشند.
روستای ژنین

این روستا دارای بیش از ۲۳۵ هکتار مزارع آبی و ۷۰ هکتار دیم می باشد و با توجه به این مقدار مزارع اکثر مردم به کار باغداری و کشاورزی و عده کمی به دامداری مشغولند. اما اکثر دارای یک راس گاو برای تامین لبنیات مورد نیاز خانوار خود هستند. کشاورزی در این روستا به دلیل کم شدن آبهای سطحی و چشمه ها روز به روز کم رنگتر شده و تنها تامین کنند آب کشاورزی و حتی آشامیدن در مزارع، حفر بی سابقه چاهها می باشد که این امر باعث کم شدن و پایین رفتن آب های سطحی شده است.

روستای ژنین

محصولات کشاورزی این روستا بیشتر توت فرنگی، انگور، گندم و… می باشد این روستا در سالهای دهه هفتاد یکی از قطبهای اصلی تولید توت فرنگی در استان و کشور بوده اما به دلیل نبود بازار مناسب برای این محصول و دلال بازی و همچنین عدم توجه جهاد کشاورزی، روز به روز از تولید این محصول کاسته شد. این مسئله و مسئله کمبود آب کشاورزی و خشکسالی باعث مهاجرت اکثر مردم روستا به شهرها و تبدیل قشر تولید کننده به مصرف کننده شده است.

روستای ژنین
روستای ژنین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا