شهرها و روستاها

روستای منصورآقايی

روستای منصورآقايی
روستای منصورآقايی

روستاي منصورآقايي ازتوابع شهرستان روانسر و ۱۵كيلومتري شهرستان پاوه و۲۵كيلومتري شهرستان روانسر واقع مي باشد.

داراي آب وهواي معتدل وكوهستاني مي باشد، زمستانها به علت بارندگي برف زياد عبور ومرور براي مردم اين بخش مخصوصا دانش آموزان بسيار سحت مي باشد به طوري كه درسال ۱۳۷۵حداقل ۱.۵متر برف باريدكه بامشكلاتي ازجمله قطعي برق تلفن وعبورماشين ها مواجه شد هرسله به علت سرما مدارس اين بخش به طور متوسط ۱ماه تعطيل مي شود دراواخر سال هواي بهاري ورفتن براي كوههاي اين بخش بسيار جذاب ميباشد وجود سرسبزي ههاي وگل وگياهان داروي وغذايي دراين كوه ها گردشگران زيادي رابه جذب كرده است بهاررفتن به كوههاي اطراف اين بخش بسيار ديدني مي باشد و بيشتر مردم شهرستان هاي پاوه، جوانرود و روانسرازين طبيعت استفاده مي كنند.

شغل اكثر مردم روستا تاقبل از بخش شدن بيشتر به كار دامداري وكشاورزي مشغول بودنند ،اما بعداز به اصطلاح شهر شدن بيشتر مردم يا۷۰%درصد شغل دامداري راكنار گذاشتند وبه كار آزاد روي آوردنند ودامداري به كمترين ميزان خود رسيده است ازلحاظ آموزشي داراي يك دبستان ،راهنمايي ودودبيرستان دوخترانه وپسرانه مي باشد همچنين داراي يك كتابخانه كه دروسط دوروستا واقع مي باشد .

موقعيت جغرافيايي وتاریخی منصورآقایی

منصورآقایی بنا به تقسیمات کشوری، از قبل جزو شهرستان پاوه بوده است. زمانی که جوانرود بخش بود و به شهرستان ارتقا یافت، بعد از مدتی منصورآقایی جزو جوانرود شد. در آخرین تقسیمات کشوری این روستا به دهستان منصورآقایی ارتقا یافت و جزء شهرستان روانسر گردید. اینک منصورآقایی با تلفیق روستای قشلاق که تقریبا کمتر از دو کیلومتر از هم فاصله دارند به شهر شاهو تبدیل شده که مرکزیت آن روستای منصورآقایی است.
این روستا از شمال به کامیاران و روستای پالنگان و از غرب به دهستان شمشیر و روستای تازآباد وسریاس و از جنوب غربی به روستای چیلانه¬ی سفلی و میگوره و از جنوب به لورابی و از شرق و جنوب شرقی هم به قشلاق و قلعه گاه و قوری قلعه می رسد. ویکی از بزرکترین روستاهای اورامانات و جوانرود از نظر وسعت جغرافیایی به شمار می رود. منصورآقایی طبق مصوبه زیر به بخش تبدیل شد:
شماره ۱۲۴۸۵۸ /ت۳۴۴۹۶ ك ۲۳/۷/۱۳۸۷
وزارت كشور
وزيران عضو كميسيون سياسي و دفاعي در جلسه مورخ ۲۷/۶/۱۳۸۷ بنا به پيشنهاد شماره ۱۲۸۳۶۷/۴۲/۴/۱ مورخ ۹/۱۱/۱۳۸۴ وزارت كشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاريف و ضوابط تقسيمات كشوري ـ مصوب ۱۳۶۲ـ و با رعايت جزء (د) بند (۱) تصويب‌نامه شماره ۱۵۸۸۰۲/ت۳۸۸۵۴هـ مورخ ۱/۱۰/۱۳۸۶ تصويب نمودند:
روستاي منصور آقايي مركز بخش شاهو از توابع شهرستان روانسر در استان كرمانـشاه پس از تجميع با روستـاي قشلاق به شهر تبديل و به عنوان شـهر شاهو شناخته مي‌شود.
محدوده اين شهر براساس قانون تعاريف محدوده و حريم شهر، روستا و شهرك و نحوه تعيين آنها ـ مصوب ۱۳۸۴ـ تعيين خواهدشد
[اين تصويب‌نامه در تاريخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ به تأييد مقام محترم رياست جمهوري رسيده‌است. معاون اول رئيس جمهور پرویز داودی امضاء

اقلیم روستا

روستای منصورآقایی در دامنه¬ی کوه بلند و پر آوازه¬ی شاهو آرامیده، و از زیباترین روستاهای اورامانات به شمار می رود. نفس این روستا و مردمانش با نفس سرد و خنک و مغرور شاهو هم نفس شده و به بلندای شاهو حکایت و داستان و سرگذشت در خود نهفته دارد، که هر کدام آز آنها افسانه¬ای شده¬اند و شب¬های طویل و سرد زمستان، در گوش فرزندان و نوزادان این روستا زمزمه می¬شود تا درسینه¬اشان نهفته بماند از برای پایداری این روستای سرسبز و بلندآوازه تا سینه به سینه انتقال یابد و ازیاد نرود.
بزرگان روستا، که پدران وپدر بزرگان و اجداد این مردم¬ا¬ند، زمان زیادی نیست این خوش آب و هواترین مکان را ماوای خود قرار داده¬اند، اما چنان با تدبیر و درایت عمل کرده و اقلیم¬شناس بوده¬اند، که همه¬ی جوانب طبیعی طبیعت را در نظر داشته و با در نظر گرفتن تمام شرایط، کلنگ آبادانی آن را زده¬اند. با علم به اینکه تا حد امکان از معرض بلایای طبیعی چون سیل و توفان و بهمن دور بماند، تا فرزندانشان، به فکر جلای وطن نیفتند و بعدِ مدتی پشت به خاکشان نکنند.
روستا در جایی واقع شده است، که نه در معرض سیل قرار می گیرد و نه بهمن و نه باد شدید اقلیمی. به لحاظ قرار گرفتن در دامنه ی شاهو نیز، زودتر از بسیاری جاهای دیگر در زمستان سفید پوش می شود و به دلیل همان ارتفاعات، فصل بهارش نیز پر بارش است و بهاری بسیار سرسبز و دیرگذری دارد.
روستای منصورآقایی دارای مراتع زیاد و زمین¬های حاصل¬خیز و تا حدی چشمه ساران پر آب است، هر چند در طی این ده سال گذشته، به دلیل خشک سالی، بسیاری از چشمه¬های آن که آبشخورشان بارش برف رشته کوه شاهو بوده از رمق افتاده¬ و یا خشک شده¬اند، اما همیشه سبب خیر و برکت بوده¬اند و مردم به یمن همین مراتع و چشمه¬ها به زراعت و کشاورزی و دامداری روی آورده¬اند.

تاریخ و قدمت

بنا به اسنادی که به دست آمده، و اشاره¬های جسته گریخته تاریخی و همچنین روایت و حکایت و گفته¬های سالخوردگان مردم روستای منصورآقایی، ازنسل اولی که به اینجا آمده¬اند و دراین مکان که اکنون منصورآقایی¬اش می نامند، سکنا گزیده¬اند ، قدمت این روستا را حدودا به سال ۱۲۹۳ می¬دانند. یعنی صد سال پیش. البته این تاریخ دقیق نیست، ولی می توان حدس زد، صدو ده تا پانزده سال پیش مردم کوچنشین منصورآقا از زندگی عشایری و کوچروی دست برداشته و در این مکان، یکجا نشین شده¬اند. یعنی در زمان پدر بزرگ من. که حدودا چهار نسل از آن زمان گذشته است و من در واقع نسل سوم هستم.
مردم منصورآقایی بنا به همان روایت و اسناد که اشاره رفت، خود را از ایل بزرگ و دلیرجاف می دانند و نَسَب خود را به” پیرخضر شاهو” می رسانند.
سید احمد بیگ جاف، اولین حاکم جاف منطقه جوانرود است. بنا به روایات شفاهی و حکایاتی که سینه به سینه رفته است، او از نوادگان سید محمد زاهد شاهویی (مشهور به پیرخضر شاهو) است. و سلسله این پیر خضر،یا محمد زاهد نیز به ترتیب زیر است:
سیداحمدبیگ پسر سیدعلی پسر سیدایناق پسر سیدناهم پسرسیدسالارپسرسیدجمال پسر سیدیعقوب پسر سیدرستم پسر سیدعیسی پسر سیدپیره پسر سید حسین پسر سید شادمان پسر سیدالیاس پسر سید یوشبلی پسر سید گلشن پسر سید شمامه پسر سید محمد زاهد مشهور به پیر خضر شاهو.
این سلسله از هیچ منبع موثقی گرفته نشده است و فقط گفته های مردم منطقه است، به علاوه¬ی چند شجرنامه که همان شجره¬نامه¬ها نیز نمی توانند منبع موثقی به شمار بیایند.
سید احمد بیگ، حدود ۳۵۰ سال پیش در اورامانات و جوانرود (‌ پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و بخشی از روانسر و سرپل زهاب) مستقر شد. او در جنگ با حکام وقت توانست چندین بار پیروز شود و اقتدار خود بر منطقه¬ی جوانرود و همچنین مناطقی از شهرزور و حلبچه عراق نشان بدهد و حاکمیت خود را تثبیت کند و برادرش یاراحمدبیگ جاف را به عنوان حاکم مناطق جاف مرادی (حلبجه و شهرزور کردستان عراق) بگمارد و فرزندش رستم بیگ را هم رئيس ایل جاف جوانرود نماید. رستم بیگ چون پسر ارشد ایشان بود، ریاست ایلی منطقه را به عنوان اولین وکیل جوانرود به او عطا کرد.‌‌‌‌ عشيره رستم بيگي جوانرود(بيگزادگان جوانرودي) اولاد رستم بيگ وكيل هستند. قانون رياست ايلي سيد احمد بيگ جاف كه فرزند ارشدش را و كيل جوانرود کرده بود، حدود ۳۰۰ سال ادامه داشت و تا زمان فوت محمد بيگ وكيل جوانرود در سال ۱۳۶۳ پایدار بود.
از دیگر فرزندان سید احمد بیگ جاف، سید قبادبیگ وسید منوچهر بیگ وسید ولدبیگ و سیدامیرآقا(خان)بیگ و سید خالد آقا بیگ هستند. سید امیرآقا(خان) بیگ سرسلسلهٔ بیگ زادگان باباجانی و منصورآقایی است و سید خالد آقابیگ سرسلسلهٔ بیگ زادگان هیروه ای و نوریابی و ورایی وهیرتایی که شامل اغلوبیگی¬ها وعثمان بیگی¬های ساکن سریاس هستند و سید منوچهر بیگ سر سلسلهٔ بیگ زاده‌های منوچهر بیگی تازه آباد سریاس و جوانرود می‌باشد و سید ولدآقابیگ سر سلسلهٔ خاندان ولد بیگی است و سید قباد بیگ سرسلسلهٔ خاندان قبادی است.
البته ریش¬سفیدان و بزرگان منصورآقایی اجداد خود را این گونه بر می شمارند:
منصورآقا پسر قبادبیگ پسر امیرخان بیگ پسر سید احمد بیگ پسر سید محمود بیگ پسرسید احمدخان کبیر….پسر سید شمامه پسر سید محمد زاهد( پیرخضر شاهو).
باید بگویم اینکه منصورآقا پسر امیرخان بیگ یا امیر آقا بیگ باشد باور پذیرتراست تا اینکه پسر قباد بیگ باشد. زیرا قبادبیگی خود عشیره¬ای مستقل هستند و به نظر درست می آید که با منصورآقایی برادر باشند. ولی قدیمیان منصورآقا در اینکه منصورآقا پسر قبادبیگ است شکی ندارند و الیاخی و ویسیاخی وایناخی و امامی و منوچهری و چند تای دیگر را برادر منصورآقایی می دانند.
مردوخ در تاریخ مردوخ می گوید: باباجانی و قبادی، قریب به هشتصد خانوار از عشیره¬ی جاف جوانرودند که امیرتیمور آنها را از خاک عثمانی( بین النهرین کنونی) به ایران انتقال داده و تخته قاپو کرده است.(تاریخ مردوخ ص ۹۰).
هرچه باشد، طایفه و عشیره ی منصورآقایی از ایل بزرگ جاف¬اند و قرابتی با دیگر تیرهای اطراف دارند و کوچ رو بوده اند. و حدودا کمی بیشتر از صد سال است یکجا نشین شده¬اند.
خود منصورآقا هفت پسر داشته است که یکی از آنها اجاقش کور بوده و شش پسر دیگر هنوز نوه ونتیجه هایی از آنها باقی مانده است که اکنون هر کدام به نامی خوانده می شوند. پسران منصور آقایی به قرار زیر است:
حسین، بارام(بهرام- باله¬وه¬ر)، حسن، خاله، خانه، منوچهر، میرزاخان.

نويسنده: محمد رووف مرادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا