آبشارهای منطقه

آبشار کانی‌سالار

آبشار کانی‌سالار
آبشار کانی‌سالار

آبشار کانی‌سالار و منطقه گردشگری خوش‌آب‌وهوای اطراف آن

هر چند زمان بیشتر می‌گذرد، به تدریج به بهاری خوش در سال نو ۹۵ نزدیک می‌شود. از این‌رو موج گردشگر را از اقصی نقاط ایران و جهان را در منطقهٔ اورامانات شاهد خواهیم بود.

منطقه اورامانات (اعم از چهار شهرستان پاوه، جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی)، چون نگینی درخشان در ایران خودنمایی می‌کند، این منطقه نمونهٔ گردشگری، سرشار از دشت‌های شاد و سرسبز، چشمه‌های معدنی پرآب و شفابخش، رودهای روان و خروشان، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده، و دره‌های پست و صخره‌های بزرگ هستند.

در این میان مناطق که طایفه‌ی امامی در آن سکونت گزیدند یکی از مناطق دلنواز و روح‌انگیز اورامانات همیشه سرسبز است. این مناطق که در دو شهرستان جوانرود و پاوه و قسمتی از آن نیز در کشور عراق و حاشیه سه رود سیروان، لیله و زمکان قرار دارند، می‌تواند منطقه‌ای نمونه و تحفه‌ای دلنواز و فراموش‌نشدنی برای مسافران نوروزی امسال به ارمغان آورد.

آبشار کانی‌سالار
آبشار کانی‌سالار

طایفه امامی، نکته: در بخشی که ماکوان نوشته شده است، نیز از مناطق گرمسیری طایفه امامی است

در این میان روستای کانی‌سالار (مختصات را روی نقشه ببینید!)؛ این‌گونه در فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۵ تعریف شده‌است:

«کانی سالار امامی. [اسم] (اسم خاص) دهی است از دهستان جوانرود بخش پاوه ٔ شهرستان سنندج واقع در ۶۳ هزار گزی جنوب باختری پاوه و کنار رودخانه، لیله و نزدیک به مرز ایران و عراق . ناحیه ای است کوهستانی گرمسیر و دارای ۴۱۰ تن سکنه. از چشمه مشروب می‌شود و محصولش لبنیات و محصولات جنگلی مانند بلوط، سقز و کتیرا است و اهالی به گله‌داری گذران می‌کنند.»

آبشار کانی‌سالار و منطقهٔ خوش‌آب‌وهوای اطراف آن، تنها بخش کوچکی از زیباهایی‌های خدادادی مناطق گرمسیری طایفه امامی می‌باشد که در ۷۰ کیلومتری شهر بانه‌وره، حدوداً ۹۰-۱۰۰ کیلومتری جوانرود و حدوداً ۳۰-۴۰ کیلومتری حلبچه قرار دارد و از آخرین نقاط مرزی ایران و عراق محسوب می‌گردد.

این آبشار حدوداً ۱۰ الی ۱۵ متری، مسیری طولانی از چشمه‌ای بالاتر در روستای کانی‌سالار را طی نموده و تا از صخره ۱۰-۱۵ متری جاری می‌شود و نمای زیبای و دلنشین این آبشار را پدید می‌آورد. آبشار و چشمه در ادامه مسیر را طی نموده تا به تقاطع دو رود سیروان و لیله می‌رسد و در آنجا به آن دو می‌ریزید.

آبشار کانی‌سالار
آبشار کانی‌سالار

اگر مسیر روستای کانی‌سالار و آبشار را به سوی روستای کلور طی نمایی و از هر قدمی که می‌گذری شاهد جوشش چشمه‌ای خروشان در هر دره‌ای هستی و مسیر سرسبز و  صدای خروشیدن رودخانه لیله از طرفی دیگر هر آدمی را از خود بی‌خود کرده و او را به اوج می‌برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا