مشاهیر

میرزا قدوس روشنی مقدم

مرحوم میرزا قدوس روشنی مقدم
مرحوم میرزا قدوس روشنی مقدم

مرحوم میرزا قدوس روشنی مقدم ازنظر خانوادگی از مادری مهربان به نام غنچه و پدری عارف و عالم و درویش مسلک به نام ماموستا خلیفه محمد از طایفه بزرگ میرزا جمشید از محله میراباد پاوه میباشد که به خاطر سکونت پدر بزرگوارش که در کرمانشاه دارای تکیه و خانقاه و مدرس دینی بوده است به دنیا امد.ملا محمد پدر میرزا قدوس از دراویش مرحوم شیخ محمد خالصی پاوه (متوفی۱۲۹۸شمسی) میباشد که در کرمانشاه به خلیفه محمد مشهور بوده است میرزا قدوس در کرمانشاه مراحل اولیه تحصیل را طی میکند و بعضی دروس دینی را همزمان نزد پدر بزرگوارش میخواند و بعد از مدتی به دلیل پاره ای مشکلات پدرش عازم منطقه عثمانی می شود که فرزندان هم در انجا ادامه تحصیل می دهند و در آنجا تبعه کشور عثمانی را هم داشته اند.

میرزا قدوس به زبانهای انگلیسی و عربی و ترکی مسلط بوده و بعد از باز گشت به ایران به استخدام وزارت فرهنگ آن زمان در می آید و اگر نگویم اولین معلم کرمانشاه یکی از ده معلمین کرمانشاه در آن دوران است که به عنوان مدیر مدرسه کزازی مشغول به خدمت می شود بعد از مدتی باز عازم منطقه عثمانی(ترکیه امروزی) جهت ادامه تحصیل می شود که مدت شش سال انجا می ماند و با سفارش پدرش که در انکارا دارای تکیه و مدرسه دینی بوده به ایران بر میگردد،بعد از یک سال در بغداد میماند وبعد به ایران مراجعه میکند.

هنگام سفر رضاشاه به کرمانشاه در سال۱۳۱۲ میرزا قدوس در استانداری آن زمان و در  طاق بستان بیانیه ای ایراد میکند که رضا شاه میگوید!شهر و یک نفر.و بعد از مدتی چون تبعه کشور ترکیه بوده متاسفانه او را از معلمی اخراج میکنند. باید گفت در کرمانشاه دارای احترام عزت بسیار بوده و تمام خوانین و معلمین و اهل علم به او احترام می گذاشته اند وی همچنین در کرما نشاه یک باربری دایر نمود که امورات زندگی را با آن می گذراند.

خانواده  میرزا قدوس روشنی مقدم از خانواده های اهل علم و ادب و از معلمین خوش نام پاوه و اورامان میباشند. میرزا قدوس دارای پنج فرزند می باشد که در کرمانشاه و تهران زندگی میکنند.میرزا قدوس در دهه چهل شمسی به پاوه بر می گردد و در رمضان سال۱۳۸۸قمری مصادف با ۱۳۴۷ به رحمت خدا می رود ودر قبرستان ملا مقصود پاوه جای میگیرد.

وی انسانی با علم و ادب بوده در زمانی که استاد احمد داواشی شاعر نامی کرمانشاه در خدمت شیخ نصر الدین خالصی رحمه الله علیه بوده و شیخ با میرزا قدوس مراوده داشته و مباحث علمی و فقهی را بیان نموده  است که استاد احمد داواشی از زبان شیخ به میرزا قدوس میگوید.شیخ بفرما میرزا محمد قدوس میفرماید:

باغان رازیان وینه ی نو عروس.

عالم العلوم،مفتی و قاضی.

علمای با علم،علم ریاضی.

له ترکی ملاح(ملوان)له فارسی ملیح.

علمای با علم ،عربی فصیح.

میرزا قدوس کتابهایی داشتهاست که بعد از فوت آن مرحوم طبق وصیت آن بزرگوار برادر وی مرحوم میرزا محمد باقر انها را در اختیار علامه ماموستا محمد ضیایی رحمه الله علیه میگذارد. در پایان باید عرض کنم این نوشتار واقعا ناقص است اما امیدوارم یاد و نام بزرگان باعث ترغیب جوانان این دیار و این زمان برای کسب علم و دانش شود و راه انها را نگه دارند چون انها با سختی و مشقت و نبودن امکانات علم کسب نموده اند به امید خدا جایگاه آنها پر خواهد شد چرا که کسب علم و دانش و تقوی بهترین دفاع برای مبارزه با جهل و خرافات و عفب ماندگی است امیدوارم خداوند روح ان  مرد بزرگ و سایر درگذشتگان را غریق رحمت کند و بهشت برین را ماوای انها نماید.

گر چه از هر ماتمی خیزد غمی

فرق دارد ماتمی با ماتمی..

لا جرم در مرگ مردان بزرگ

گفت باید ای دریغا عالمی..

سیروس عزیزی-تیرماه ۱۳۹۵

سیروس عزیزی
سیروس عزیزی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا