جاذبه گردشگری

قلعه داسیران روستای بیساران

قلعه ی داسیران
قلعه ی داسیران

این قلعه در فاصله ی حدود ۴ کیلومتری ضلع غربی روستا و ارتفاع تقریبا هزار متری بلند تر از رودخانه جاری واقع است که بنا بر روایات مشهور محل زیست یک قوم قدیمی به نام (داسنی ها ) بوده است . این قلعه بر اساس نظریه کارشناسان میراث فرهنگی استان کردستان  بعنوان یکی از آثار باستانی شناخته شده است و در سال ۱۳۵۳ در لیست مجموعه آثار باستانی ثبت وتحت مراقبت و نظارت پنهانی مسئولین ذیربط قرار دارد . به طوری که در تصویر مشاهده میشود این قلعه در زیر خروارها خاک مدفون است و آن را چنان پوشانده اند که بر روی آن پوشش گیاهی و درختچه های وحشی و نیمه وحشی روییده اند و شکل مخروطی ان از دور نمایان است و منظره خاصی را در ان محل به وجود آورده است .

آنچه به نظر م یرسد این است که این قلعه سابقه بسیار دیرین و کهنی دارد ولی تاکنون هیچگونه عملیات حفاری واکتشافی بر روی آن صورت نگرفته است هر چند گاه گاهی و پراکنده توسط افرادی کنده کاری هایی در ان صورت گرفته ولی نتوانسته اند به درون آن راه یابند و چیزی به دست بیاورند چرا که دیواره ان چنان محکم است که از قدرت وسایل عادی همچون پتک و کلنگ و دیلم خارج است و در ساختن ان مواد محکم وغیر قابل شکستنی همچون ساروج به کار رفته است .

در مورد این قلعه اسطوره ها وافسانه های زیادی بر سر زبان پیرمردان و قدمای این روستا جاری است و حکایات بیشماری از آن دارند . در دهانه بالای این قلعه سوراخی وجود داشته به طوری که نقل می کنند در قدیم حیوانی را با طناب به داخل آن آویزان می کرده اند و آن را پایین می فرستا دند که هیچ اثری از آن نمی ماند ولی اکنون این سوراخ با بتون گرفته شده است . بدون شک در صورت انجام عملیات حفاری و اکتشافات این قلعه یکی از جاذبه های دیدنی  و توریستی استان کردستان و روستای بیساران خواهد بود. این قلعه به طوریکه قبلا ذکر شد توسط ماموران مخفی و همچنین کشاورزان نزدیک آن موردمحافظت و مراقبت قرار می گیرد. به طوریکه پاسگاه قضایی محل چندین بار اقدام به دستگیری افراد حفار در آنجا نموده است  . و آنها را تحت مجازات سخت قرار داده است.

در مقابل قلعه داسیران یعنی کوه مقابل آن و آنطرف رودخانه بزرگ نیز تپه باستانی دیگری به نام کو ته ک  و جارگاه وجود دارد به نظر می رسد که در روزگاران قدیم در آنجا نیز قومی ساکن بوده اند . و با ساکنان داسیران درگیری هایی داشته اند به طوری که از ریش سفیدان محل چنان منقول است که پیش از ما کشاورزان موقع شخم زدن زمین تیرهایی به شکل پیکان یافته اند چنان به نظر میرسد که این دو قوم یعنی داسیرانی ها و کوته کی ها با هم مخامصه و دشمنی داشته و به سوی همدیگر تیرهایی شلیک کرده اند بعضی ها می گویند که داسنی های قدیم پس از یک نبرد سخت با یک قوم مهاجم مجبور به مهاجرت به عراق شده اند و هر چه را که توانسته اند با خود برده اند و بقیه را در زیر این قلعه دفن کرده اند و یکی از ریش سفیدان قدیمی نقل می کرد که در عراق به افرادی برخورد کرده ام که گفته از نسل همان قوم (داسنی ها) هستیم و تمام نام و نشان های آنجا (یعنی قلعه داسیران ) را ذکر کرده اند . این بیان چه اندازه صحت داشته باشد نیازمند به تحقیقات عمیق و گستر ده ای دارد فعلا از توان اینجانب خارج است و درآینده ان شا الله در این زمینه تحقیق خواهم نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا