شهرها و روستاها

روستای گواز

روستای گواز
روستای گواز

گواز، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد در استان کردستان ایران است. این روستا در دهستان پایگلان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۰۷ نفر (۱۶۰خانوار) بوده‌است.

چشمه آب معدنی گواز، آبی برای درمان بیماری های پوستی

 

آب چشمه گواز بومی تندی دارد و غیر قابل شرب است اما برای درمان بیماریهای پوستی قابل استفاده می باشند که با استحمام از آب چشمه گواز فرد مبتلا به بیماری های پوستی می تواند درمان یابد.

آب معدنی به آبی گفته می شود كه داری املاح معدنی است و با عناصر و تركيبهای ديگر همراه است. آب های معدنی بر اساس تركيبات شان كاربردهای گوناگونی دارند. آبهای معدنی ايران به چهار گروه بزرگ “بی كربناته”، “كلروره”، “سولفاته” و “سولفوره” تقسيم می شوند.

“چشمه آب معدنی گواز” که در دامنه کوهی در نزدیکی روستای گواز در دهستان پایگلان و بخش مرکزی شهرستان سروآباد قرار دارد، از جمله آب های معدنی “سولفوره” می باشد. از محل خروجی چشمه، آبی شیری رنگ خارج می شود که بنا به تحقیقات انجام گرفته این شیری رنگ بودن نشانی از وجود مواد آهنی و گوگردی دارد.

آب های “گوگردی سولفوره” گواز بومی تندی دارد و غیر قابل شرب است اما برای درمان بیماریهای پوستی قابل استفاده می باشند که با استحمام از آب چشمه گواز فرد مبتلا به بیماری های پوستی می تواند درمان یابد؛ همچنین آب این چشمه برای درمان بیماریهای مجاری تنفسی، روماتیسمی و بیماریهای جلدی استفاده می شود.

با وجود خواص فراوانی که در آب های گوگردی و چشمه های این چنینی وجود دارد متأسفانه هنوز این چشمه حتی برای شهروندان کردستانی ناشناخته مانده است، به حدی که افرادی که دارای بیماری های پوستی و… هستند رنج سفر به شمال کشور یا چشمه های آب معدنی سرعین را به جان می خرند تا مداوا شوند درحالی که با سفری به این روستا می توان از این چشمه بهره ها برد.

در اطراف چشمه گواز مناظر بدیع و بدیلی چشم ها را نوازش می دهد و با سفر به این قسمت از شهرستان سروآباد، هم می توان سیاحت و گردشی کرد و هم از این چشمه معدنی استفاده درمانی نمود.

روستای گواز در ۱۰ کیلومتری روستای پالنگان قرار دارد، مسیر جاده ایی آن چند کیلومتری پایین تر از جاده روستای پالنگان است و خود دارای مناظر بسیار زیبایی بوده و از روستاهای دیدنی شهرستان سروآباد است.

 

انجیر گواز

عکسهایی  در مورد برداشت  انجیر در روستای گواز که از سایت کرد تودی گرفته شده است .

شهرستان سروآباد به عنوان قطب انجیر استان کردستان دارای ۲۵ هکتار انجیر و میزان برداشت تقریبی ۲۰۰ تن از این باغات را در کارنامه ی خود دارد.

روستای گواز از توابع شهرستان سروآباد و در ۶۰ کیلومتری مرکز این شهرستان واقع شده است. با توجه به اینکه این روستا دارای آب و هوای مناسب و مستعد برای تولید انجیر بوده لذا کشاورزان و مردم زحمت کش این منطقه سالانه چندین تن انجیر مرغوب را روانه ی بازار می کنند.

شهرستان سروآباد دارای ۲۵ هکتار باغ انجیر می باشد که در روستاهایی مانند گواز، تفین،ژیوار، سلین و بلبر این محصول را می توان به وفور یافت.

فصل پاییز و انارهای آبدار و خوشمزه گواز
فصل پاییز و انارهای آبدار و خوشمزه گواز
محصولات دل انگیز زمینهای گواز
محصولات دل انگیز زمینهای گواز

چشمه آب معدنی گواز

اين چشمه در ۵۰ کيلومتری شمال غربی شهر کامياران قرار دارد و در دامنه روستای گواز واقع شده است. در محل اصلی سرچشمه رنگ آب سفيد پررنگی است که به علت وجود سولفور و آهن است. اين چشمه برای درمان بيماريهای پوستی کاربرد دارد، بنابراين برای استحمام از آب چشمه استفاده می گردد. اين آب در درمان بيماريهای تنفسی و رماتيسم مثمر ثمر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا