کوه های منطقه

هه یشور

هه وار هه ی شور
هه وار هه ی شور

هه ی شور هه وار مردم روستای دل یکی از اماکن دیدنی فصل های بهار و تابستان می باشد
، دامداران روستا در فصل تابستان به «هه وار هه يشوور » كوچ مي كنند كه آب وهوايي خنك و مراتع سرسبز دارد و يكي از مناطق ديدني شهرستان سروآباد خصوصا در فصل بهار مي باشد.

هه وار هه ی شور
هه وار هه ی شور

هنر مندان و شاعران بسياري در مورد اين مكان شعر سروده اند كه در اين ميان مي توان به كتابي با عنوان «هه يشوور » نوشته ي ئيبراهيم عبدالكريم /هانه قولي اشاره كرد كه در باره هه يشوور اشعار زيبايي را سروده است.این مکان همیشه میزبان افراد علاقه مند به طبیعت می باشد. به علت دسترسی آسان و تردد وسایله نقلیه به این مکان خوش آب وهوا، طبیعت بکر این مکان دستخوش بی نظمی انسان شده است که می توان به از بین رفتن رستنیها و گل های معروف و بومی منطقه اشاره کرد .از طرف دیگر به علت رعایت نکردن بهداشت عمومی شاهد رشد حشرات و استشمام بوهای متعفن در این مکان قدیمی می باشیم.

هه وار هه ی شور
هه وار هه ی شور

پاک سازی منطقه از سوی افراد دوست دار محیط ریست مثمر ثمر نبوده است .در هفته سوم خرداد ۱۳۸۹ به قصد گذراندن، شب به این مکان امدیم که با توجه به موارد بالا مجبور شدیم شب را دورتر از مکان اصلی بگذرانیم ُ محلی در روبروی هیشور در دامنه کوهای مشهور به( هه لیان حه ش)چادرها را در همسایگی (سوره هه راله چنور بوژانه  وشب بو) بر پا کردیم و همراه نسیم روح نواز صبحگاهی و بوی (گیته ساویه )شبی پر خاطره را در این مکان جدید سپری کردیم کاش قدر طبیعت را میدانستیم  ودر را حفظ آن می کوشیدیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا