شهرها و روستاها

روستای روار – رودبار

روستای روار
روستای روار
 روار، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد در استان کردستان ایران است. این روستا در حال حاضر یکی از زیبا ترین روستاهای منطقه ی اورامان است که زاد گاه عالم بلند پایه ماموستا ملا خضر رواری میباشد. شغل اکثر ساکنین این روستاکشاورزی و باغداری ست که باتوجه به وجود رود سیروان در امتداد روستا این مهم امکان پذیر شده است و در این روستا محصولاتی چون انار (عمدتا),انجیر ,انگور و… کشت و برداشت میشود نکته ی قابل تاسف در مورد این روستا این است که این مکان با بستن سد داریان زیر آب خواهد رفت و دیگر چیزی از آن طبیعت بکر نخواهد ماند.
روستای روار
روستای روار

روار و سد داریان

 هنوز هم باور نمی شود انگار همین دیروز بود روار ،زید و زادگاهم یادگار و خاطرات کودکی و بازی هایم سرزمینی کهن در کنار رود سیروان، سرزمین انسانهای بزرگی چون ماموستا ملا خدر رواری اینک زیر اب سد داریان می رود.

       سرزمین بلوط و ون و کبک و سیاوچمانه،مینیاتور زیبایهای طبیعت، ماکت فردوس و جنت بر روی زمین ،روار سکونتگاهی با قدمتی غیرقابل وصف با نشانه هایی از دوره مادها و ایین زرتشتی در برابر دیدگانم نیست و نابود می شود تمام یادگارهای اجدادیم قرار است یک شبه زیر اب مدفون گردد هنوز کسی نیست بها و ارزش این نابودی را برایم روشن نمایید.

      نمی دانم چه بگویم سد داریان مجوز زیست محیطی هم دریافت کرده است و تاج سد هرروز بیشتر بالا می اید دیگر تمام است قلب هورامان تخت از هجیج تا روار و تا سلین وبلبر زیر سد می رود.کاری نمی توان کرد انگار باید در برابر تقدیر ناخواسته چمباتمه زد و نشست و زانوی غم بغل کرد.

روستای روار
روستای روار

     تازه به فکرم افتاده باید درباره روار بنویسم اگر قرار است زیر اب برود حداقل نسل بعد در باره اش بداند،امیدوارم بتوانم در اینده بنویسم.باید بنویسم سیروان نماد باروری و ابادانی چه به سرمان خواهد اورد باید بنویسم اکوتوریسم هورامان تخت وتخریب محیط زیست و روستاهای حاشیه سیروان تا کجا خواهد رفت اما میترسم ایینه فروش شهر کوران شوم چه فایده در امریکا یک دیوانه چند دانش اموز را به کام مرگ فرستاده است یک زندر کره جنوبی به قدرت رسیده است قبایل قلب افریقا بر سر قدرت در حال جنگیدن هستند اصلا برای چه کسی اهمیت دارد در منطقه ای حاشیه ای در مرز ایران وعراق زندگی انسانی و محیط زیست هزاران گونه گیاهی و جانوری به خطر افتاده است اینجا منطقه ای دور افتاده و محروم است نمیدانم اصلا مرگ فقیر امروز صدا دارد نمیدانم بهای این تخریب و زیر اب رفتن چیست؟

روستای روار
روستای روار

مهاجرت روستانشینان به حاشیه شهرها و ازبین رفتن یک روستای مولد در زمینه کشاورزی روستای نماد انار روار،روزی افسانه خواهد شد

      امیدوارم مسئولین مردم را در برابر سد تنها نگذارند و سد را وادار نمایند بهای واقعی نابودی این روستاها را به مردم محروم و ساکنین این خطه بپردازندامیدوارم همت و همکاری دولتمردان، چشم انداز زندگی مردم این روستاها را به اینده روشن نماید اگر چه سرزمین شان زیر اب می رود و سدی که هیچ گونه منفعت مادی و معنوی برای مردم این خطه ندارد با تشکیل تعاونی و واگذاری قسمتی ناچیز از سهام سد به مردم خدمتی بزرگ و درخور تقدیر برای مردم محروم این منطقه به یادگار بگذارند تا ستایش و تقدیر نسل های اینده انها را نامور سازد

افراسیاب جمالی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا