جاذبه گردشگری

منطقه گردشگری دالانی

دالانی
دالانی

منطقه گردشگری دالانی نودشه یکی از زیباترین مناطق این استان می باشد که با منظره هایی چشم نواز و طبیعتی سرسبز، هرساله میزبان گردشگران بسیاری است. این منطقه در امتداد جاده پاوه مریوان قرار دارد. منطقه ای تفریحی که مسیر رسیدن به آن با چشم اندازهای منحصر به فرد و زیبایش لذت بخش می باشد. دالانی با صدای گوش نواز چشمه‌ها به همراه رنگ زیبای گل‌ها و گیاهان در کنار کوهستان دالانی که بر فراز آن بخش‌هایی از کردستان عراق هم قابل مشاهده‌ است و همچنین پرندگانی نادر و زیبا که با صدایشان آرامش خاصی به گردشگران می‌دهند، سفر لذت بخشی را برای شما رقم خواهد زد.  این منطقه شامل دشت های زیبای بابونه و شقایق و رودخانه های دریاچه های متعددی است که در اثر بارندگی و آب شدن یخ های کوهستانی به وجود آمده اند.

 پوشش جانوری منطقه نیز بسیار غنی است و شامل جانورانی مانند خرگوش، روباه، آهو، گربه وحشی، سیاه گوش، خرس، میش، قوچ، بز، کل، بلدرچین، کبک خوشخرام، کبوتر کوهی، مارخور، عقاب، پرستو، دم جنبانک زرد، مگس گیر، سینه سرخ، گنجشک خاکی، کلاغ سیاه و بلبل می باشد. صدای زیبای آواز پرندگان همراه با نسیم خنک کوهستانی و صدای رودخانه های خروشان آرامش و دل انگیزی خاصی را بر محیط حکم فرما می کنند.

مسیر رسیدن به دالانی نیز پر از چشم اندازهای بدیع و منحصر به فرد است که نگاه هر بیننده ای را مجذوب خودش می کند. چشمه ها و رودخانه های متعدد با آبی زلال، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز و کوه های سر به فلک کشیده این منطقه همانند یک تکته کوچک از بهشت بر روی زمین قرار گرفته اند. گردنه های ته ته، کله برودالا، ملاند و شمشی نیز در این منطقه قرار دارند که بر زیبایی های آن افزوده اند.

دالانی به دلیل ارتفاع زیاد و واقع شدن بر فراز کوهستان های اورامان زمستان هایی سرد و پر بارش را پشت سر میگذارد. از جهت دیگر دمای سرد هوا موجب می شود که این برف ها تا اواسط تابستان به قوت خود در منطقه باقی بمانند. از جهت دیگر آب شدن تدریجی این برف ها موجب می شود که همواره بتوان رودهایی پر آب را در منطقه مشاهده کرد.  محلی ها از برف این منطقه به جای یخ استفاده می کنند و طعمی متفاوت به نوشیدنی های خود می دهند. بهترین فصل برای سفر به دالانی در بهار است. پیشنهاد ما به شما گردشگران عزیز این است که تماشای این منطقه بکر و دیدنی را در برنامه های گردشگری خود قرار دهید.

دالانی
دالانی

شهلا جواهری، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه در خصوص منطقه «دالانی»، اظهارکرد: منطقه نمونه گردشگری «دالانی» در شهرستان پاوه یکی از ۵۰ منطقه نمونه گردشگری استان است که از ویژگیهای قابل توجه ای جهت سرمایه گذاری برخوردار می باشد.

وی در خصوص ویژگی های منطقه نمونه گردشگری «دالانی» ، افزود: ارتفاعات برف گیر در زمستان، جاذبه های کوهستانی، پوشش گیاهی و طبیعی مصنوع ( باغات) و ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی از جمله ویژگیهای بارز منطقه نمونه گردشگری دالانی در شهرستان پاوه است.

جواهری ادامه داد: همچنین ارتفاعات و صخره های زیبا، انجام فعالیت های ستاره شناسی، انجام فعالیت های زمین شناسی و طبیعت زیبا و بکر از دیگر ویژگیهای منطقه نمونه گردشگری «دالانی»  است.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، با اشاره به مزیت ها، فرصت ها و قابلیت های این منطقه نمونه گردشگری، گفت: قابلیت کوهنوردی، کایت سواری، برگزاری تورهای علمی (زمین شناسی و ستاره شناسی)، انجام تورهای دوچرخه سواری کوهستان، وجود باغات میوه (انار)، فعالیت شکار و طبیعت، وجود چشمه های آب و رودخانه روان (سیروان) در منطقه و تنوع پوشش گیاهی تنها بخشی از مزیت ها، فرصت ها و قابلیت های منطقه نمونه گردشگری «دالانی»  است.

دالانی
دالانی

وی در خصوص زمینه هایی که برای سرمایه گذاری در این منطقه نمونه گردشگری وجود دارد، افزود: در این منطقه زمینه سرمایه گذاری برای ایجاد و احداث کمپ ورزش کوهنوردی، احداث مجتمع تفریحی توریستی، کمپینگ، ویلا، احداث پارک سنگی، احداث پیست اسکی چمنی و برفی و احداث مجتمع خدمات رفاهی بین راهی وجود دارد.

این مقام مسئول در خصوص زیر ساخت های مورد نیاز در این منطقه نمونه گردشگری، گفت: آب، برق، جاده آسفالت و پوشش ارتباطات ماهواره ای از جمله زیر ساخت هایی است که در این منطقه به وجود آن ها نیاز است.

وی تاکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان از سرمایه گذاری در این منطقه نمونه گردشگری حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا