جاذبه گردشگری

بازارچه شوشمی

بازارچه شوشمی
بازارچه شوشمی

به واسطه مرزی بودن از قدیم الایام مردم منطقه بیشتر از راه تجارت امرار معاش می نمودند. بازارچه شوشمی یکی از قدیمی ترین مرز های رسمی استان بوده که در طول سنوات گذشته به دلیل جنگ تحمیلی تعطیل بوده و بعد ازآن فعالیت تجاریش را آغاز کرده ودر شرایط فعلی نیز رتبه سوم بازارچه های فعال کشور را داراست.

بازارچه شوشمی
بازارچه شوشمی

بازارچه مرزی شوشمی در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان پاوه و ۵ کیلومتری غرب نوسود پاوه و ۱۵۵ کیلومتری کرمانشاه در محوطه ای بلند و پلکانی شکل در حدود ۲ هكتار واقع شده است. اين بازارچه ازسمت عراق به حوزه حلبچه استان سليمانيه درشمال عراق متصل و در مجاورت شهر طویله عراق قراردارد. روزانه بين ۴۰ الي۵۰ كاميون به بازارچه فوق تردد مي نمايند و كالاهايي همچون ميوه، سيمان،گيوه، نان برنجي، صيفي جات و… از طريق بازارچه شوشمي به عراق صادر ميگردد. این بازارچه مرزي موجب ارتقاي وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم و رونق تجارت و كسب و كار در شهرستان پاوه شده است.

بازارچه شوشمی
بازارچه شوشمی

پاوه در شمال غرب استان کرمانشاه با فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مرکز استان و ۳۵ کیلومتر فاصله زمینى تا آخرین نقطه مرزی بعنوان مرکز اورامانات لهون شناخته شده و با وسعت حدود ۸۰۰ کیلومتر مربع و ارتفاع متوسط ۱۵۴۰ متر از سطح دریا، از شمال به شهرستان مریوان و استان کردستان و از شرق به روانسر و از جنوب به شهرستان جوانرود و از غرب بطول ۹۶ کیلومتر با کشور عراق هم مرز می باشد.
در سال ۱۳۹۳ مقدار ۱۴٫۲ میلیون دلار کالا از مرز شوشمی به اقلیم کردستان عراق صادر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا