آئین و رسومآلبوم تصاویرجاذبه گردشگری

جشنواره انجیر و توت روستای گلال

جشنواره انجیر وتوت روستای گلال با برپایی غرفه‌های روستایی کار خود را در مکانی باصفا و در کنار شمشیررود با حضور فرماندارپاوه، معاون گردشگری استان و هیئت های همراه ، اقشار مختلف اجتماعی مردم شهرستان در روستای زیبای گلال آغاز به‌کار نمود.

گذشته از تبعات وپیامدهای مثبت برگزاری جشنواره های روستایی پاس‌داشت سنت‌ها و آداب و رسوم و میراث معنوی روستاها از جمله اهداف برگزاری این جشنواره می باشد ودر همین راستا تلاش می‌شود تا آداب و سنن و ظرفیت‌های روستا به گردشگران معرفی شود.

از دیگر اهداف مترتب بر جشنواره روستایی، ایجاد نشاط اجتماعی و گسترش مشاغل خانگی ومحصولات باغی،  احیا صنایع دستی، غذا‌های بومی و محلی، جذب  واسکان گردشگر در اقامتگاه بوم گردی روستا بمنظور ایجاد زمینه توسعه اشتغال پایدار می باشد.

مسئولین منطقه ای در ادامه اذعان وتصریح نمودند: با توجه به استقبال خوب مردم از این مراسم، رعایت شئونات و… این برنامه‌ به مناسبت‌های مختلف در دیگر روستا‌های شهرستان پاوه نیز برگزار خواهد شد .

اگرچه برگزاری این جشنواره از اهمیت خاصی برخوردار است، انجام این مهم باید با برنامه ریزی های خاصی صورت گیرد، چه بسا عدم آشنایی ونیز بروز یکسری رفتارها در عرصه محصولات ویا تعامل با گردشگران نتیجه ی عکس را در پی داشته باشد ، بنابراین  می طلبد در موازات چنین اقدام هایی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان واستان کلاس‌های آموزشی و بازاریابی و آشنا نمون مردم با صنعت گردشگری برگزار نماید تا در پیشرفت این صنعت در ادامه موثر واقع شود.

برای مثال یکی از پیامدهای مثبت در برگزاری جشنواره های روستایی حذف واسطه‌ها در فروش محصولات روستایی و معرفی و ترویج فرهنگ استفاده از خانه‌های بوم گردی در راستای سفرهای ارزان قیمت از دیگر اهداف تعیین شده  است. این درحالی است با پرس وجو از غرفه داران متاسفانه محصولات با قیمت پاوه وشاید هم کم بالاتر عرضه می گردید واین به هیچ وجه مطلوب نظر نبود وبطوریکه تاجایی که درمحل حضور داشتیم کمترین میزان فروش محصولات شاهد بودیم .

آنچه حائز اهمیت بود ، مردم روستا همگی با تشریک مساعی جشن بزرگی را شکل دادند که به بهترین نحو ممکن درمکانی مفرح وزیبا برگزار گردید، بدیهی است به واسطه ی حجم بسیار بالای کار وهمراهی وهمگامی آحاد مردم باید از مردم خوب روستای گلال تقدیر وتمجید جانانه ای به عمل آورد، این درشرایطی است یکی از اهالی شریف روستا به رحمت ایزدی پیوسته بود و خانواده و وابستگان آن مرحوم بمنظور اجتناب از تعدیل شادی مردم ومیهمانان ، مراسم تعزیه را برخلاف عرف معمول به روز دیگر موکول نمودند که ضمن تسلیت به خانواده متوفی ، حرکت آنان را در همراهی با مردم روستا جای سپاس وتقدیر وافر دارد.

چندکیلومتر پیاده روی در جوار جاده ساحلی وطی طریق میهمانان ومسئولین درکنار مردم تا رسیدن به مقصد از دیگر جاذبه های آئین مورد نظر بود، اگرچه جاده های روستایی ظرفیت حجم زیاد خودرو را ندارند، اما با مدیریت صحیح واجتناب از تردد وسایل نقلیه ونیز اجاره نمودن چند خودرو ون بمنظور انتقال آنهایی که توان پیاده روی نداشتند سبب گردید نظم وانضباط درجشنواره مذکور به کمال وتمام صورت گیرد.

حضور هنرمندان در رأس آنان ماموستا حمه حسین کیمنه ای وماموستا جمیل نوسودی زینت بخش مراسم بود، خواندن بزمی از سیاچمانه (آواز سنتی هورامی زبان ها) با شور واشتیاق حاضرین درمجلس همراه گردید واین آورزا سنتی ومحلی مردمان کهن هورامان شادی بیشتری به جمع حاضر بخشیده بود.

دستجات مختلف شاعران وخوانندگان با ارائه نواها ونغمه ها هریک به غنای فرهنگی مردم هورامان در گذر تاریخ پرداختند وبه تکریم آئین های سنتی ومحلی که سبب همگرایی مردمان هورامان نشین گردیده ومی گردد، اشاراتی گذرا نمودند. .

فرماندار پاوه، معاون اداره کل گردشگری استان ،معاونت برنامه ریزی فرمانداری پاوه، دهیار روستا نیز هریک درحیطه ی مسئولیتی خویش به اهمیت جشنواره، نحوه شکل گیری جشنواره ی مورد نظر، هورامان قطب گردشگری استان، اهتمام ممسئولین استان وشهرستان درتوسعه ی گردشگری، میزبانی استان در گردشگری ۲۰۲۰ ،   وجاهت برنامه های فرهنگی درصورتی که درتضاد با تدین وفرهنگ اصیل این مردم نداشته ،  ثبت جهانی اورامانات وفعالیت عمرانی روستا نکاتی را یادآور شدند.

جشنواره های متعددی هرساله در سطح شهرستان برگزار می شود، که با برنامه ریزی رویداد های شگفت انگیز خود فرهنگ و انرژی های منحصر به فرد آن را منعکس می کنند.به همین دلیل هر جشنواره ، برنامه ریزی مخصوص به خود را طلب می کند ودراین میان هم اندیشی اهالی محترم روستا، با صرف هزینه وتقسیم کاروهمراهی با مسئولین شهرستان بمنظور تامین رفاه حضورشرکت کنندگان نشان از بلوغ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی مردمی را می رساند که در اوج امنیت وآسایش بهترین برنامه ها را با کمترین چالش ها برپا می نمایند وباید به همگرایی این مردم تحسین گفت وخدمت تک تک شان دستمریزاد عرض نمود.

مردم گلال ثابت نمودند می توانند نشاط اجتماعی را به وجود آورد وصحنه های زیبایی ازمیزبانی ومهمان نوازی مردمی را به نمایش بگذارند، اگرچه رسانه های محلی ومنطقه ای ودر رأس آنان صدا وسیمای کرمانشاه از طریق امواج وتصویر این رخداد را در فضای لایتناهی گستراندن تا دیگران نیز با نظاره گربودن جشن بی نظیر روستای زیبای گلال به عظمت وبزرگی این مردم همچون گذشته رای دهند و سفیری برای انتقال پیام های مثبت به دیگر ملل در پروسه ی ثبت جهاننی هورامان و … گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا