اخبار

ثبت ملي ۶ روستا در منطقه اورامانات کرمانشاه

ده گا
ده گا

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات از ثبت ملی بافت ۶ روستای منطقه اورامان کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبر داد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه ، پویا طالب نیا از ثبت ملی بافت روستاهای هجیج ، داریان ، شرکان ، نجار و نروی شهرستان پاوه در فهرست آثار ملی ایران خبر داد و گفت : بافت روستای بشی ناوخاص شهرستان ثلاث باباجانی نیز در این فهرست به ثبت رسید.

طالب نیا با اشاره به نگاه ویژه سازمان میراث فرهنگی به توسعه گردشگری استان کرمانشاه افزود : با تلاش کارشناسان پایگاه ۶ روستای دیگر منطقه شناسایی شده و با تکمیل پرونده ها به زودی شاهد ثبت ملی آن ها نیز خواهیم بود.
وی اضافه کرد :  از این پس بافت تاریخی این روستاها تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.
همچنين این امر پس از آن محقق شد که در جلسه سال قبل دفتر ثبت آثار ملی ، نواقصی به پرونده ها وارد شد که منجر به تایید نشدن آن ها گردید اما با تلاش کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی اورامان و همکاری و حمایت اداره‌ کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه در سه ماه اخیر ثبت ملی روستاها به نتیجه رسید .
این مهم منجر به معرفی هر چه بیشتر کرمانشاه و نیز توسعه زیر ساخت‌های اورامان می‌شود و  مسیر ثبت جهانی اورامان را تسریع می بخشد.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
روستای هجیج
روستای هجیج

 

روستای شرکان
روستای شرکان

 

روستای داريان
روستای داريان
روستای نجار
روستای نجار
روستای نروی
روستای نروی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا