جاذبه گردشگری

چشمه فصلي قُل

چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل

یکی از چشم اندازهای زیبای طبیعت و خلقت پرودگار چشمه ی جوشان قُل واقع در ۳ كيلومتري سروآباد و در طبيعت روستاي دورود روبروی مركز شهرستان سروآباد واقع شده است.

اورامانات دارای چشم اندازهای متنوع و طبیعت زیبایی است که در فصول مختلفی از سال زیبایی های خاص و ممتاز خود را دارند.

یکی از این چشم اندازها و زیبایی های طبیعت و خلقت پرودگار چشمه ی جوشان قُل واقع در ۳ كيلومتري سروآباد و جزو طبيعت روستاي دورود روبروی مركز شهرستان سروآباد واقع شده است.

چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل

چشمه قُل نام چشمه‌اي است، كه در كوهپايه كوه كوسالان ميان روستاهاي دورود و رزاب شهرستان سروآباد قرار گرفته‌است. اين چشمه كه گودالي به قطر ۳ الي ۴ متر و عمق ۵ متر و سنگي دارد، يكي از پديده‌هاي جالب زمين شناسي است و در اوايل بهار به طور ناگهاني و به يكباره فوران كرده و پرآب مي‌گردد.

 آبدهي اين چشمه زياد بوده و تا ماهها ادامه مي‌يابد و پس از مدتي در  ارديبهشت ماه و بعضاً اوايل خرداد به همان نحو به يكباره خشك شده و تا سال آينده و دوره جديد، بي آب مي‌گردد.

چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل

گويا، اين امر ناشي از ذوب شدن برفهاي كوسالان و تونل‌هاي زير زميني بوده و آب برف‌ها در اين محل از زمين فوران كرده و تشكيل چشمه مي‌دهند.

 با گرم شدن هوا و آب شدن برف ها در اواخر اسنفد ماه اين چشمه فعال شده و فعاليت آن تا زماني است كه برف باشد و با تمام شدن برف ها و گرم تر شدن هوا، اين چشمه نيز تا دوره يا سال آينده خشك مي‌گردد.

به همراه اين چشمه و در كنار آن چشمه هاي زيادي فوران كرده و زيبايي اين منطقه را دو چندان مي سازد.

چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل

 چشمه قُل در محدوده ي زماني ياده زماني محل تفريح و گردش توريست ‌ها و گردشگران و بوميان منطقه است.

شايان ذكر است قُل در زبان كردي و بوميان محلي به معني جوشيدن و فوران كردن بوده و اسم اين چشمه ي فصلي نيز برگرفته از اين معني ميباشد.

چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل
چشمه فصلي قُل

عکاس : سیروان زارعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا