آئین و رسوم

جشن های آیینی «انار»، در دامنه هورامان

هنارانه
هنارانه

اینجا پاوه و اورامان است، یکی اززیباترین شهرهای غرب کشور، که انارهای آن معروف است و  طبق یک آیین باستانی، هرساله در همین روزهای اواسط پاییز و در فصل چیدن انار، مردم ، جشن «انار» برگزار می کنند. امسال هم از ۵ آبان ، جشن های انار، هر روز در یکی از روستاهای پاوه که باغ انار دارد، برگزار شده است و قرار است ۱۲ آبان، آخرین روز این چشن یک هفته ای باشد.

مردم پاوه و هورامان، هرساله این جشن را که یک جور جشن سپاس گزاری ست با نام محلی «هنارانه» برگزار می کنند و با غذاهای محلی و خوراکی های سنتی که با انار درست می شوند، از مهمانان و گردشگران پذیرایی می کنند. گاهی هم مراسم های بازی های آیینی هم دارند و بعد از چیدن انارها، مراسم رب انار گرفتن آغاز می شود.

هنارانه
هنارانه

انارهای این منطقه غرب ایران، بجز انارهای سرخ دانه که بسیار لذیذ است، انار سیاه دانه هم هست که اناری ست با خاصیت های دارویی بسیار.

مردم پاوه و روستاهای اطرافش با الهام از آئینی باستانی با مراسمی به نام «انارانه» یا به زبان کردی «هنارانه» به استقبال نگین‌های یاقوتی طبیعت می‌روند

در این آیین، مردها برای انارچینی می روند و زن ها با ترکه های انار به باغ میروند و دیگ های بزرگ را بر آتش می گذارند تا آیین رب انار گیری را آغاز کنند. در کنرا این چیدن و تبدیل انار به رب انارهای ملس و شیرین و ترش، رقص محلی و بازی های آیینی هم برگزرا می شود.

جشن شکرگزاری انار در ۸ روستای ما شامل ساتیاری، هجیج، نسمه، خانقاه، شرکان، دودان و داریان، زردویی و شهر باینگان  که همگی از مناطق و روستاهای زیبای هورامان هستند، برگزار شده است.

هنارانه
هنارانه

بیشتر روستاهای پاوه، اقامتگاه بوم گردی دارند. ۷۰ خانه استیجاری دارای شناسنامه هم در منطقه وجود دارد که آمادگی پذیرایی از گردشگران را دارند. در شهر پاوه نیز ۲ هتل اماده پذیرایی ست.

پاوه و هورامان، به شهرهای هزار ماسوله معروفند، شهرها و روستاهای این منطقه اغلب به شکل مطبق و در پناه شیب کوه های سربه فلک کشیده زاگرس هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا