کوه های منطقه

کوهستان کوسالان

کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان

 

یکی دیگر از کوهستان های هورامان است با ارتفاع ۲۶۳۰ متر

بلندترین قله آن نیز به همین اسم می باشد به علت زیبای به خصوص وتنوع گیاهی رنگارنگ ملقب به عروس کوه های هورامان است.
کوسالان با طبیعت بکر، کوه های پوشیده از جنگل، مراتع و علفزارهای غنی، رطوبت مطبوع، زمستان های سخت و تابستان های معتدل و همچنین از نظر ارزش های تاریخی، زبان، فرهنگ و آداب و رسوم، باورهای مردم محلی، مراکز تعلیم آیین زرتشت، آرامگاه پیر شالیار و مراسم مربوط به آن از پیشینه تاریخی کهن برخوردار است.بنابراین از نظر طبیعت گردی و گردشگری یکی از زیباترین کوهستان های غرب ایران است.

کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان

قله های معروف آن عودالان، پیر رستم، میرلالو، بموله برزه، ساکاو، قلعه گاوران و سروسکوی می باشند که هرکدام جذابیت و زیبای خاص خود را دارند.
ییلاقات خوش آب و هوایی مانند هانه لار، هیشور، بوکومارانی، وزلی، کاوه سور، هره را، سپونه، پیر رستم، پشت کمر، کاو، سر نهال، ژونی، سردشت و خویسمله بر دامنه این کوهستان زیبا قرار گرفته اند.

کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان

این کوهستان مانند دیگر کوهستان های هورامان دارای چشمه های پر آب ،جنگل و پوشش گیاهی سرسبز می باشد.کوسالان با توجه به وجود گونه های گیاهی و جانوری با ارزش، تنوع زیستی بالا و توان منطقه برای جذب توریست، حتی این ویژگی را دارد که به عنوان پاک ملی انتخاب شود.

کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان

 

دامنه های شرقی و شمالی کوهستان کوسالان  رو به شهرهای سروآباد و مریوان و دامنه های غربی و جنوبی آن روبه کوهستان شاهو دارند.
کوهستان کوسالان و شاهو مقصدی خاص برای طبیعت گردان و زمین شناسان:
آنچه از نظر زمین شناسی و همچنین زمین گردشگری در ارتفاعات شاهو و کوسالان باید مورد توجه قرار بگیرد، سیستم کارست منطقه است. ارزشهای علمی، فرهنگی و اقتصادی کارست بر کسی پوشیده نیست.کارست را می توان دریچه ای به دنیای گذشته به شمار آورد. بسیاری از مسائل تاریخ تحول زمین شناسی، سطوح دریاهای گذشته، پلئوکلیما، تاریخ تحول زیست گیاهی و جانوری(فسیل ها) را می توان در مناطق کارستی بررسی کرد. لذا برای علاقمندان به مطالعات کارستی و هم چنین برای کسانی که مایل به دیدن اشکال کارستی هستند شاهو و کوسالان، مقصد هایی بسیار ایده آل هستند.(منبع: جاذبه های گردشگری کردستان نوشته اقبال وحدانی)

کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان
کوهستان کوسالان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا