اخبار

نقدی بر کاشت درخت در پیازدول

کاشت درخت در پیازدول
کاشت درخت در پیازدول

آقای عطااله قادری رئیس اداره محیط زیست جوانرود که اصالتا اهل شهرستان پاوه می باشند (اهل روستای گلال ) طی متنی کوتاه نقدی داشتند بر کاشتن درختان که توسط جمعی از دوستداران محیط زیست در روزهای اخیر در پیازدول اقدام به کاشت این درختان نموده اند که این متن به شرح ذیل است :

از طریق وبسایت خبرگزاری نوریاو باخبر شدم که عده ای از طبیعت دوستان و اهالی محترم روستای نوریاب در یک حرکت خودجوش اقدام به کاشت درخت آن هم از نوع کاج در پیازدول نموده اند.

ضمن احترام به این حس مسئولیت و دلسوزی عزیزان ذکر چند نکته را لازم می بینم:

۱- هر اقدامی که از روی دلسوزی صورت بگیرد محترم و عزیز است ولی ممکن است درست نباشد

۲- اصولاً کاشت گونه های غیر بومی از لحاظ اکولوژیکی و زیست محیطی به صلاح یک زیست بوم نمی باشد و از نظر دانایان این عرصه ها درست نیست.

۳- کاشت یک گونه جدید آنهم از نوع درخت در یک سطح مرتعی ممکن است کل گونه های مرتعی تحت تاج پوشش خود را تحت تأثیر قرار داده و آنها را از چرخه یک زیست بوم حذف نماید.

۴- دشت پیازدول می تواند بعنوان یک ذخیره گاه ژنتیکی پیاز مورد محافظت قرار گرفته و حتی ثبت ملی و جهانی شود و چه بسا که بعنوان خاستگاه اصلی پیاز بتوان از آن نام برد.

۵- ورود یک گونه جدید به بک زیست بوم ممکن است آفات و بیماریهای جدید را با خود بهمراه بیاورد هر چند که آن آفت و مرض در خود گونه کارگر نباشد ولی ممکن است گونه های بومی را تحت تأثیر قرار دهد.

بنابراین از دوستان عزیز انتظار می رود اگر از روی دلسوزی قصد انجام چنین اقداماتی را دارند قبل از هر کاری با کارشناسان حوزه مربوطه مشورت نمایند.چه بسا که انجام یک عمل از سر دلسوزی عواقب و خسارات جبران ناپذیری را بهمراه داشته باشد. نگذاریم گونه های مرتعی و دارویی شاهو که این روزها در اثر هجوم گسترده دامداران از سایر نقاط استان و استانهای همجوارحال و روز خوشی ندارند در آستانه نابودی قرار گیرند. می طلبد که در یک اقدام عاجل و ضربتی این اقدام را مورد کنکاش و تحلیل کارشناسانه قرار داد.

عطاالله قادری

عطاالله قادری
عطاالله قادری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا