مشاهیر

مرحوم قاضی القضات، قاضی جبرئیل

سنگ قبر قاضی جبرئیل
سنگ قبر قاضی جبرئیل

شیخ المشایخ قطب الاقطاب؛افضل العلماء سلطان العرفا؛و پیشوای راستین مولا و مقتدای راه دین و صاحب الاعجاز و الاکرامات حضرت مولی المکرم قاضی القضات قاضی جبرئیل؟ابن فردوس جاه مولی المفخم شیخ عمر(قدس الله سره)از سلاله صحابی جلیل القدرحضرت خیرالبشر(سعدبن معاذ انصاری) است.

زاد روزش اویل دهه اول قرن هفتم هجری قمری در دیار علم و عرفان پاوه چشم به جهان هستی گشود، وی ازهمان اوان کودکی با زمزمه های روحانی وار مادرش قرآن و فرائض دینی را آموخت و چون از هوش و نبوغ و استعدادخارق العاده ای برخوردار بود در محضر مبارک مفتی اعظم پدر متفکر و متقی و پرهیزگارو وارسته اش کسب کمال و به مقامات عالیه رسید.

با آن وصف که زادگاهش دارالعلم و میعادگاه تشنگان و طالبان کسب علم و معرفت بود: وی همچنان طالب هجرت و یادگیری و دیدار با علما و عرفا و صعود به پله های ترقی و مدام در سفر و سیاحت به مراکز بزرگ اسلامی بود وی در سفری که درخاک عراق و یکی ازشهرهای آن به امر تدریس مبادرت می ورزید و از اساتید زبده علوم اسلامی بود، به جد در حفظ قرآن و احادیث همت گماشت و هنگامی که در آنجا بسر می برد به قصد ادای فریضه حج خاک عراق را ترک و بعد ازمدتی وارد شهر شام (دمشق)شد و از آنجا رهسپار سرزمین وحی و ادای فریضه حج را به جا آورد.

آرامگاه قاضی جبرئیل
آرامگاه قاضی جبرئیل

حاجی الحرمین بعد از مدتی به زادگاهش مراجعت و تصمیم به احداث مدرسه ای تحت عنوان حوزه علوم دینی می نمایند و مشغول به امر تعلیم و تدریس طلاب و تبلیغ و وعظ و ارشادمسلمانان و رسیدگی به امور قضاوت و مسایل و مشکلات مردم منطقه و حومه نمود،البته ناگفته نماندایشان خطیب و امام جمعه و مدرس و مفتی اعظم و محدث بزرگ و ناموربی نظیر تقریبابه سال ۶۵۰هجری قمری که تمام عمر طولانی و بابرکتش را در راخدمت به اصلاح امور جامعه و رضای حق تعالی سپری نمود.

ایشان شبی در خواب پیامبرعظیم الشان اسلام رامی بیند و پیامبر به وی امر می فرمایند که ساخت مسجدی در پاوه به عهده توست وی بعد از بیداری از خواب نزدیک اذان صبح راه مسجد را پیش می گیرد و در تفکر و اندیشه ساخت مسجدبود قطعه زمینی را در نظرگرفت وی بعداز اقامه نماز صبح پیشنهادش را به نمازگزاران که اکثریت از علمای طراز اول و برجسته بودند عرض کردفی المجلس مورداستقبال و قبول همگی واقع شد وی در همان مجلس دستور تهیه لوازم کار و ساخت مسجد رابه سمع نظر آنان رساند.

صبح همان روز به یاری مسلمانان در همان محل یادشده شروع به ساخت و بناء مسجد و اسم آن را مسجدخضر نامگذاری می نماید این پیر روحانی کتب زیادی را به رشته تحریر درآورده که متاسفانه فی الحال اثری از آن گنجینه اسرار از این عارف شوریده حال دردست نیست.

وی سرانجام بعد از عمری طولانی و پربار و پربرکت در اوایل قرن هشتم هجری به سرای باقی شتافت و در میان حزن و اندوه فراوان اهالی و حومه در مقبرستان اباء و اجدادیش به خاک فردوس که حال واقع است در پشت فرمانداری در پارک جنگلی شهرداری پاوه آرمیده اند مدفون شد و از وی بنا به اسناد و دستنوشته های موجود دو پسر به نامهای ۱پیرمحمدده گاگاه واقع درسرده ره مدفوناست. -۲مولاناشیخ جمال الدین معروف ومشهور به برقع پوش که مدفنش در جوار پدرش می باشد،که از علمای بلندمرتبه و مشایخ عظمای طریقت و مایه فخراسلام و مسلمین و منطقه هستند بجای مانده خدایشان غریق رحمت نماید.

نویسنده : حیدرمعاذی

۱۳۹۷/۰۱/۰۴

حیدر معاذی
حیدر معاذی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا