لباس محلی

لباس کردی گنجینه‌ای ماندگار در فرهنگ و تمدن ملت کورد

لباس کردی
لباس کردی

فرهنگ‌ ملت کرد، میراث دار هنرها و زیبایی‌هایی است که ترویج آن درجهان دریچه های ناب را ‌به‌ روی‌ فرهنگ‌ غنی این ملت صاحب تمدن گشوده است.در همه بخش‌های فرهنگ کردستان گنجینه های جذابی وجود داردکه برای جهانیان فرهنگ دوست کاملا برجسته و نمایان گردیده است، علاوه بر جذابیت حداکثری نسبت به آن، موجبات توسعه فرهنگی ملت کرد را دربخش فرهنگ های محلی نیز به ارمغان آورده است، یکی از این گنج های جذاب، که فرهنگ ملت کرد را زیبا نشان می دهد پوشش مردمان کرد و لباس کردی است.

لباس از شاخص ترین عوامل فرهنگ بصری هر جامعه ای است و از روی پوشش افراد می توان فرهنگ و ریشه آنها را تشخیص داد.لباس پوشیدن، نیازی ضروری و جزئی از شئون انسان است و پدیده ای است که تقریبا به اندازه طول تاریخ بشر، سابقه و به قدر پهنه جغرافیایی امروزی زمین، گسترش دارد.ملت کرد طی قرون متمادی با لباس محلی خود پیوند عاطفی و سنتی شدیدی برقرار کرده اند و علاقه­ زیادی به حفظ و نگهداری لباس سنتی خود دارند. نه تنها روستاییان بلکه شهرنشینان کرد نیز ارزش خاصی برای لباس محلی خود قائل و با قداست بدان مینگرند، بخصوص در شهرهای کوچکتر غالب مردم از پوشش سنتی استفاده می کنندکە نمونە بارز ان استانهای عزیز کردی،کردستانی وکرد نشین کرمانشاە و ایلام است کە این مهم عظمت و شکوه لاینفک ملت کرد بوده و همچو دیگر استانهای کردستانی ملبس بە لباس شکیل کردی میباشند،

پوشاک مردم کرد بسیار منحصر به فرد بوده و متناسب با شیوه­ زندگی در زیست بوم خود شکل گرفته است. تکامل لباس کردی کاملاً مناسب وضعیت اقلیمی مناطق کرد نشین است که شیوه نگرش آمیخته با احترام مردم به پوشش خود، باعث حفظ و ماندگاری آن شده است.جهان بینی هر ملتی در شکل و کیفیت بسیاری از جنبه های محسوس و ملموس زندگی آن، تاثیر قوی دارد. جهانی که مردم می سازند و در آن زندگی می کنند تا اندازه زیادی تحت تاثیر جهان بینی آنها است.

لباس کردی
لباس کردی

جوامع مختلف بسته به این که نسبت به هستی چه بینشی داشته و چه معنایی برای زندگی قایل باشند سبک و اسلوب خاصی در پوشیدن لباس خواهند داشت. به عبارت دیگر فرهنگ یک ملت ویا قوم در وجوه مختلف زندگی آنان از قبیل صنعت، اقتصاد، مدیریت، شهرسازی، معماری و هنر تجلی می کند و به منزله ی روحی است که در کالبد تمدن آن ملت جریان دارد و هر یک از این جنبه‌ها آیینه ای است که چون در آن نیک بنگریم، می توانیم چهره ی آن روح حاکم و آن فرهنگ کلی جامعه را در آن مشاهده کنیم.

رابطه لباس و فرهنگ به اندازه ای قوی است که وقتی یک خارجی و غریبه وارد محیطی می شود نخستین علامتی که او را می شناساند همان لباس اوست. گویی انسان ها با لباس خود با یکدیگر صحبت می کنند و هرکس به زبان لباس خویش، خود را معرفی می کند. از این منظر لباس کردی به مثابه شناسنامه فرهنگ این ملت صاحب تمدن دارای ویژگیهایی خاص ریشه ای است.

حتی به جهت رعایت عفت بدون شک لباس و پوشش کردی اولین لباس عالم بشمار می اید، با گذر زمان تا امروز به جهت ورود فرهنگ های بیگانه این ادعا اثبات شده است که لباس کردی در قیاس با سایر پوشش ها از این موضوع ویژه بهره مند است.علاوه بر آن با نگاهی اجمالی به نوع پوشش مردان و زنان کرد نوعی آراستگی توام با زیبایی در لباسشان وجود دارد که این نوع پوشش الهام گرفته از رنگ های جذاب طبیعت است و سرشار از همان هنری است که فرهنگ ملت کرد را زبانزد همگان کرده است.

با توجه به قدمت تاریخی فرهنگ این ملت عظیم، این نوع پوشش ریشه در تمدن چندین هزار ساله آنان دارد و با گذشت زمان سینه به سینه به آیندگان رسیده است و از این منظر هم از پوشش های اصیل و برجسته است.یکی از امتیازات ویژه لباس کردی همگونی آن با موسیقی و رقص کردی (هه ڵپەڕکێ) که از دیگر هنرهای اصیل فرهنگ ملت کردمی باشد و با چنین نگاهی، این نوع پوشش دارای ویژگی خاص است.

لباس کردی دارای تنوع در رنگ بندی و طراحی های مختلف است که این خود یکی از رموز ماندگاری این نوع پوشش در میان نسل حاضر است و پاسخگوی نیازها و سلیقه های مختلف است.بنظر نگارنده ضروریست افرادی که درتاریک خانه جهل خود به لباس کردی خورده میگیرند به تفحص هویت واصالت گم شده خویش درحلقه های مفقودی تاریخ بپردازند تابدانند لباسی کە بە تن دارند سوقات اجنبی ست.

نویسنده : نادر نقشبندی

نادر نقشبندی
نادر نقشبندی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا