آئین و رسوم

معرفی کتاب بازی های بومی – محلی اورامانات

 

کتاب پژوهشی مردم شناختی  در بازی های بومی _ محلی اورامانات اثر عزیز مصطفایی 
کتاب پژوهشی مردم شناختی  در بازی های بومی _ محلی اورامانات اثر عزیز مصطفایی

 

 فرهنگ وتمدن هر نسلي نشأت گرفته از آداب و سنن نياكان و پيشينيان آن است و پايه و اساس اجتماعي – فرهنگي و اعتقادات هر ملتي ريشه در اعتقادات و مسائل فرهنگي – اجتماعي آن سرزمين دارد و پرداختن به سنن و رسوم گذشته­ گان مي تواند ريشه­ هاي فرهنگي اجتماعي اقوام و ملت­هاي مختلف را براي نسل­هاي آتي و حاضر بازگو نمايد و خلق وخو و روحيات آن ها را زنده كند.

بازي­هاي نمايشي و ورزش ­هاي سنتي برخاسته از نوع زندگي و الزامات، اخلاقيات و ارزش ­ها و هنجارهاي حاكم بر آن، در كل و به زبان ديگر برخاسته از فرهنگ آن جامعه است و خود نيز پس از آفريده شدن در فرهنگ آفريننده موثر مي افتد.

در واقع هر فرهنگ، بسته به نظامات عملي و نظري خود، بازي ­ها و ورزش ­هاي را مي­ طلبد و با صحه گذاشتن و تشويق آن بازي­ ها در واقع دانسته و ندانسته در امر پرورش افراد جامعه در آن راستا مي­كوشد.

کتاب بازی های بوم- محلی اورامانات بر گرفته از پایان نامه ی مقطع کارشناسی ارشد آقای عزیز مصطفایی (که در مورخه ۱۰/۱۱/۱۳۸۹ از دانشگاه تهران دفاع شده) است این کتاب با توجه به رویکرد کارکردگرایی و روش تحقیق کیفی بازی های بومی- محلی اورامانات را تحلیل و بررسی کرده است.

از مزیت های این کتاب می توان به کار میدانی (حدود شش ماه) و تیم تحقیقی اشاره کرد که موضوع بررسی شده است، به عبارتی سعی شده حوزه زنانه و مردانه بازی های اورامانات مورد مطالعه قرار گیرد.

کتاب بازی های بومی محلی اورامانات رویکرد کل گرایی را مد نظر داشته و لذا سعی شده در موضوعات مختلف مورد بررسی این کتاب از کارشناسان در آن رابطه استفاده شود، برای نمونه در جنبه های رشدی – حرکتی بازی ها از دکتر سید مهدی آقاپور استاد تربیت بدنی دانشگاه تهران و علی پشابادی کارشناس ارشد رفتار حرکتی و همچنین در زمینه جغرافیایی و تهیه نقشه های موقعیت و توپوگرافی از آقایان اشرف تخت اردشیر و افشین شعبانی کارشناس ارشد جغرافیا مولف را یاری کرده اند.

در این کتاب سعی شده است منطقه اورامانات که شامل شهرستان های پاوه، جوانرود،ثلاث باباجانی، روانسر، سروآباد و قسمت هایی از شهرستان های کامیاران و مریوان و همچنین قسمت هایی از کردستان عراق را مطالعه و بررسی شود، در این کتاب از مشاهده، مصاحبه، عکس، نقشه، جداول و ….استفاده شده .

نویسنده معتقد است با تمامی کاری که در این زمینه انجام شده، کتاب بازیی های بومی محلی اورامانات خالی از نقص نیست و جا دارد چندین بار روی این موضوع کار تحقیق انجام شود.

عزیز مصطفایی :

از تمام کسانی که در این راستا او را یاری کرده اند صمیمانه تشکر نمود، و همچنین از نشر احسان که زحمت چاپ این کتاب را تقبل کرده اند

وی از کسانی که کتاب بازی هایی بومی محلی اورمانات را مطالعه می فرمایند درخواست نمود که نظرات و اتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این کتاب بیان نمایند.

عزیز مصطفایی متولد آبان ماه ۱۳۶۴ داری مدرک کارشناسی پژوهشگری دانشگاه بوعلی سینا و مدرک کارشناسی ارشد مردم شناسی دانشگاه تهران می باشد وی اصالتا اهل روستای نوریاب از توابع شهر پاوه می باشد.

منبع : سلام پاوه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا