تاریخیشهرها و روستاها

روستای دره بیان

روستای دره بیان
روستای دره بیان

دره‌بیان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه ایران است. این روستا از شرق با شمشیر، از غرب با چورژی همسایه است و از روستای‌های نزدیک به کوه شاهو می‌باشد.

روستای دره بیان از شمال به کوه شاهو و از جنوب به باغ ها و جنگل های انبوه ختم می شود. از شرق به روستای شمشیر و از غرب به روستای نسمه همجوار می باشد..

جمعیت

این روستا در دهستان شمشیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۳۹ نفر (۱۴۱خانوار) بوده‌است.

ديدگاه اقتصادي به روستاي دره بيان:

روستاي دربيان دارای زمين هاي كشاورزي و مراتع كوهي مي باشد. به همين خاطر مردم يكسري به شغل دامداري و يكسري به شغل كشاورزي مشغول مي باشند. اما به دليل آنكه كشاورزي و باغداري و دامداري در اندازه اي بسيار كوچك و در حد خود كفايي خانوار مي باشد. درآمد آن چناني عايد صاحبان نمي شود. به همين خاطر مردم اين روستا هميشه از لحاظ مالي در وضعيت مطلوبي نبوده است. بزرگترين معضل روستا كمبود آب و قطعه زمين هاي كوچكي است كه هر چند سال اين زمين ها بين فرزندان خانواده تقسيم مي شوند و همين باعث مي شود كه زمين ارزش زراعي يا باغي خود را از دست بدهد. تا زماني كه تقسيم ارازي ادامه پيدا كند. وضعيت كشاورزي و باغداري در منطقه به ورطه نابودي كشيده مي شود. راه كار اين مشكل ايجاد تعاوني ها مي باشد كه همه مردم هر روستا بايستي در آن عضو شوند . و با همديگر همكاري كرده و سعي كنند همه يك محصول را كشت كنند. تا بتوانند جلو افزايش هزينه مراحل كاشت و برداشت را بگيرند.

روستای دره بیان عکس توسط کاک ماکوان
روستای دره بیان عکس توسط کاک ماکوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا