آئین و رسوم

کردستان و آتش نوروز

کردستان و آتش نوروز
کردستان و آتش نوروز

سنت ها و رسم و رسوم شب عید نوروز در کردستان

 در شب آخر سالقبل از تاریکی هوا در سراسر شهرها و روستاهای کردستان و مناطق کردنشین و همچنین بر فراز بسیاری از قله‌های سربه فلک کشیده کردستان آتش نوروز برپا می‌شود و اکثریت قریب به اتفاق مردم کردستان در اطراف این آتش نوروز جمع شده و کودکان و نوجوانان و جوانان از روی آتش نوروز می‌پرند و احساسات خود را ابراز می‌دارند.

مراسم ویژه کودکان و نوجوانان در شب عید نوروز در روستاهای کردستان

اما ساعتهایی قبل از روشن کردن آتش نوروز بر پشت بامها و جلوی خانه‌ها و یا برفراز کوهها، یک برنامه جالب و دیدنی دیگر هم هست که توسط کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. آنها در دسته‌های سه،چهار،پنج و یا حتی ۱۰نفره و بیشتر، جمع می‌شوند و به درب خانه‌های مردم مراجعه کرده و عیدی می خواهند.

البته آن ها توقع زیادی ندارند و اهل خانه با مشاهده این دسته‌های کودکان و نوجوانان که همگی لباس نو به تن دارند به آنها مقداری نقل و آب نبات و… می‌دهند. به این صورت که مشت خود را از نقل و آب نبات و… پر می‌کنند و آن را بر بالای سر دسته‌های کودکان و نوجوانان مراجعه کننده پرتاب می‌کنند و کودکان و نوجوانان نیز نقل و آب نبات را از روی زمین جمع می‌کنند و یا قبل از این‌که به زمین برسد، در هوا شکار می‌کنند.

مراسم جوانان ۱۸تا۲۵ساله در شب عید نوروز در روستاهای کردستان

یک مراسم دیگر هم بعد از خاموش شدن آتش نوروز بر پشت بام ها و یا جلوی خانه‌ها هست و این مراسم متعلق به جوانان ۱۸سال به بالا تا حوالی ۲۵سال است. این مراسم ساعت هایی بعد از تاریکی است و تا حوالی ساعت یک بامداد ادامه خواهد داشت. در این مراسم اکیپ های دو و ماکزیمم سه نفره  از طریق دودکش خانه‌ها و با استفاده از شال کمر که بخشی از لباس کردی می‌باشد، یک چراغ فانوس نفتی را پایین می‌فرستند و خواهان عیدی می‌شوند. برخلاف مراسم قبل از آتش نوروز که همه کودکان  و نوجوانان در روشنایی روز مراجعه می‌کنند و همه توسط خانواده‌ها شناخته می‌شوند، در این یکی مراسم، نفراتی که به پشت بام ها مراجعه می‌کنند ناشناخته می‌مانند. البته توقع این ها برای عیدی نوروز بیشتر از کودکان و نوجوانان است و باید به این ها اجناسی مثل تخم مرغ و یا معادل آن داده شود.

پوشیدن لباس نو در شب عید نوروز

همچنین تمام آحاد مردم کردستان از زن و مرد تا پیر و جوان لباس نو و رنگارنگ می‌پوشند. حتی به بچه‌های شیرخواره هم لباس نو پوشانده می‌شود. و مردم در صلح و صفا و در اوج صمیمیت با همدیگر مراسم نوروز را جشن می‌گیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا