تاریخی

کشف گور سه هزار ساله در منطقه اورامان کردستان

گور سه هزار ساله در منطقه اورامان
گور سه هزار ساله در منطقه اورامان

گورسنگی سه‌هزارساله در شهرستان سروآباد کشف‌ شده که یافته‎های جدیدی از وضعیت سکونت مردمان این منطقه را نشان می‎دهد.

 “سیدمحسن علوی” مدير كل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشكري استان كردستان گفت: گورکاوش شده در نزدیکی روستای روآر قرار دارد و اخیراً  هم زیر نظر آقای طاهر قسیمی از باستان شناسان استان کاوش و مستندسازی شده است.

وی اظهار کرد: گور کاوش شده حاوی بقایای مهمی از عصر آهن است که در یک دوره زمانی، به‌طور مکرر برای تدفین مورد استفاده ساکنان منطقه بوده است.

مدير كل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشكري استان كردستان افزود: در کاوش گورسنگی، بقایای پراکنده حدود هشت اسکلت انسان یافت شده که بر اساس مطالعات انجام‌شده اغلب مربوط به افراد بالغ‌اند.

“مجتبی قاسمیان” انسان‌شناس جسمانی تیم باستان‌شناسی روآر نيز در اين باره گفت: شمار زیادی دندان انسان در این کاوش‌ها به‌دست‌آمده که در بررسی آن‌ها اطلاعاتی درباره سلامت جسمی و وضعیت تغذیه مردمان عصر آهن منطقه اورامان به دست داده است.

طبق گفته این انسان‌شناس در بررسی دقیق دندان‌های یک آرواره که متعلق به فرد جوانی با سن حدود ۱۶ الی۲۰ سال است، شواهدی از عارضه هایپوپلازی خطی در سطح مینای دندان مشاهده‌شده است.

وی افزود: این عارضه باعث مختل شدن رشد ساختار ریشه و تاج دندان می‌شود که معمولاً در دوره‎هایی بوده که فرد با اختلالات شدید تغذیه‌ای ناشی از فشار محیطی مواجه شود، چنین عوارضی در دندان بجای می‌ماند.

طبق گفته قاسمیان یکی از عوامل و فشارهای محیطی که در این عارضه تأثیرگذار است، کمبود غلات در رژیم غذایی است که موجب کمبود آمینواسیدهای چرب موردنیاز بدن انسان می-شود.

برنامه‌های حفاظتی برای گورسنگی روآر در نظر است که مطالعات و طراحی آن توسط تیم کاوشگر به پایان رسیده و به‌زودی مرحله عملی آن آغاز می‌شود.

همچنین برنامه‌هایی برای تبدیل این محوطه به یک سایت موزه باستان‌شناسی  توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مد نظر می باشد که در صورت اجرای آن می‌تواند در رشد گردشگری منطقه اورامان مؤثر باشد.

منبع: نوای آبیدر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا