شهرها و روستاها

روستای رزاب

روستای رزاب
روستای رزاب

روستای رزاب و وجه تسمیه ی آن

نظر به اینکه بیشتر تاریخ کردستان شفاهی وسینه به سینه نقل شده است تاریخ این روستا هم شفاهی وسینه به سینه است . بر اساس تقسیم بندی اورامانات ، روستای رزاب مرکز اورامان کمره است که اورامان به چند بخش تقسیم شده است

۱-  اورامان تخت

۲- اورامان لهون

۳- اورامان ژاورود

۴ – اورامان کمره به مرکزیت رزاب که متاسفانه امروزه کمتر در محاوره روزمره مردم به کار می رود .

روستای رزاب
روستای رزاب

اما در مورد معنی کلمه رزاب دو نظریه هست :

یکی رزاب در زبان اورامی به معنی کمی آب است این نام در اصل ترکیبی بوده از دو واژه رێزێ  به معنای اندک  ئاو (آب)  که به مرور زمان و بر اساس تغیرات زبانی به صورت رێزاو و ره‌زاو (رزاب) درآمده است  وجود یک چشمه در وسط آبادی هم دلیلی بر این گواه است .

نظریه دوم چون منطقه رزاب برای  کاشت درخت انگور مناسب بوده واز قدیم درخت انگور یا رز در آنجا زیاد بوده است احتمالا به معنی رزاو (محل آب انگور) هم باشد.

روستای رزاب
روستای رزاب
نویسنده کیوان رسولی

روستای رزاب در ۱۲ كیلومتری جنوب شهر سروآباد در دهستان رزاب بخش مركزی شهرستان و در ۳۵ درجه و ۱۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۲۴ دقیقه طول شرقی واقع شده است . متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۵۲ متر است . روستای رزاب روستایی پایكوهی است اما توپوگرافی آن و نحوه قرارگیری واحدهای مسكونی و غیر مسكونی به گونه ای می باشد كه روستا را روستایی بن بست كرده و تنها یك راه ارتباطی با دنیای خارج وجود دارد .

روستای رزاب
روستای رزاب

بارش مناسب ، هوای معتدل و عناصر و پارامترهای آب و هوایی دیگر این قسمت را با هوای خزر شرقی برابر می كند . اگر بخواهیم عواملی را كه بر آب و هوای شهرستان سروآباد و منطقه تاثیرگذار هستند بررسی نماییم خواهیم دید كه به طور كلی دو دسته عوامل آب و هوایی این منطقه را كنترل می نماید :

 عوامل محلی :

مانند ناهمواری ، پوشش زمین (آلبدو ، گرمای ویژه ،‌را های پس دهی انرژی ) و تابش (زاویه تابش ، مدت تابش و … ).

عوامل بیرونی :

شامل گردش عمومی هوا (توده های هوا ، سیلكون های مدیترانه ای ، موج های كوتاه ،‌فرود بلندمدیترانه ای و … ) و نهایتا تاثیر همسایگان (صحرای عربتان و سیبری) می باشد .

روستای رزاب
روستای رزاب

رزاب بر روی نقشه :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا