جاذبه گردشگری

چشمه قُل از دل کوسالان در دامن طبیعت سروآباد

چشمه قُل
چشمه قُل

چشمه قُل که یکی از شگفتی های خلقت در دامن طبیعت کوسالان و از دل این کوه می جوشد طی چند روز اخیر زیبایی های این منطقه در سروآباد را با فورانش صد چندان کرد.

در ۲ کیلومتری روستای دورود سروآباد و در مجاورت رودخانه سیروان در دل کوسالان، مجموعه ای از چشمه های پر آب که از دل سنگها بیرون می زند، شاهکار خلقت را در این خطه از سرزمین نمایان می کند. چشمه هایی که با حجم فراوانی از آب از لابلای سنگها بیرون زده و به داخل رودخانه خروشان سیروان سرازیر می شوند.

درکنار چشمه های خروشان و طبیعت زیبای منطقه، یک فواره طبیعی اما دست ساز دیده می شود، که به جذابیت و زیبایی آنجا می افزاید، که این شاهکار متفاوت طبیعیت، آغوش بازش را برای میزبانی از هموطنان گشوده است.

چشمه قُل
چشمه قُل

دست ساز به این معنی که ساله پیش از این وقتی که مردم منطقه به کمک شیخ والا مقام آن زمان برای رسیدن به آب آشامیدنی و کشاورزی به عمق زمین رفتند با این شگفتی خلقت الهی رسیدند و اطراف آن را به طورت کنون دیوار چینی نمودند.

کانی قُل(قول) نام چشمه‌اي است، كه در كوهپايه كوه كوسالان ميان روستاهاي دورود و رزاب شهرستان سروآباد و در ۲ تا ۳ کیلومتری شهر سروآباد و روبروی این شهر قرار گرفته‌است. اين چشمه كه گودالي به قطر ۳ الي ۴ متر و عمق ۵ متر و سنگي دارد، يكي از پديده‌هاي جالب زمين شناسي است که بر اثر آب شن برف های ارتفاعات کوسالان و در اوايل بهار به طور ناگهاني و به يكباره فوران كرده و پرآب مي‌گردد.

آبدهي اين چشمه با حجم زيادی بوده و یک چشمه دائمی نیست چرا که پس از مدتي در  ارديبهشت ماه و بعضاً اوايل خرداد به همان نحو و به يكباره خشك شده و تا سال آينده و دوره جديد، بي‌آب مي‌گردد.

چشمه قُل
چشمه قُل

حاشیه این چشمه شگفت انگیز هر ساله پذیرای مسافران و دوستداران طبیعت از نقاط مختلف منطقه می باشد و به کسانی که این نماد خارق العاده خلقت را مشاهده نکرده اند پیشنهاد می کنیم برای یکبار هم برای دیدن آن به این طبیعت بکر سفر کنند.

این مجموعه زیبا از این چشمه ها و طبیعت اطراف آن هر ساله در این مدت پذیرای مسافرین و مردم منطقه است علارغم اینکه اطراف این چشمه های تا محدوده ی ناچیزی از آن توسط شهرداری ساماندهی و سنگفرش شده است اما بدلیل صعب العبور بودن مسیر ارتباطی و نبود جاده دسترسی مناسب به آن مردم به ناچار و با پای پیاده از میان زمین های زراعی مردم این منطقه عبور میکنند.

ساماندهی به مسیر ارتباطی و محدوده گردشگری این مجموعه چشمه موقت، کمک شایانی به توسعه گردشگری شهرستان سروآباد می تواند بکند.

چشمه قُل
چشمه قُل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا