شهرها و روستاها

روستای تنگی سر

روستای تنگی سر - عکس از عطا رنجبر
روستای تنگی سر – عکس از عطا رنجبر

– روستای تنگی سر روستایی با معماری پلکانی است که بسیار دیدنی می باشد. – این روستا، مقصدی کمتر شناخته شده است و می تواند سفر خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

روستای تنگی سر | سکونتگاهی کهن

در گوشه ای از جغرافیای شهرستان سنندج، روستایی وجود دارد که با نام تنگی سر شناخته می شود و به دلیل ویژگی های طبیعی و تاریخ کهن، یکی از دوازده روستای ممتاز و هدف گردشگری در کردستان می باشد.

این روستا در قلب کوه های سر به فلک کشیده ی شاهو و در میان شهرستان های کامیاران و سنندج خودش را گنجانده و با مردمان مهربان و خونگرم از میهمانان مشتاقش، پذیرایی می کند.

درست است که هنوز مطالعات دقیقی درباره ی قدمت این روستا، صورت نگرفته است، اما مردمان این دیار، روستایشان را متعلق به هزاران سال قبل می دانند و معتقدند که شکل گیری این روستا از سکونت افراد در دل کوه ها آغاز شده و به اینجا رسیده است.

دیدنی های روستای تنگی سر

سفر به تنگی سر به معنای سفر به دنیایی متفاوت از دیدنی هاست که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

۱- معماری پلکانی

آنچه که به محض ورود به روستای تنگی سر، شما را مبهوت خودش می کند، نحوه استقرار خانه ها در آن است که از اصول معماری پلکانی پیروی می کند. در این نوع معماری، خانه ها بر روی هم ساخته می شوند و همچون یک مجتمع به هم پیوسته به نظر می رسند. در معاری پلکانی، به سبب کمبود زمین، بام خانه پایینی به عنوان حیاط خانه بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر رفع نیازها، عاملی برای همبستگی میان ساکنان روستا نیز به شمار می رود.

شیب بسیار زیاد محل استقرار روستای تنگی سر و شکل گیری آن به صورت پلکانی باعث شده است تا افراد مجبور شوند تا برای رسیدن به منازل مسکونی انتهای روستا از تعداد زیادی پله عبور کنند.

وسعت این خانه ها کوچک است و شکلی مخروطی دارند. یکی از دلایل شکل گیری روستا به این صورت تراکم جمعیتی زیاد و وسعت باغات و مراتع می باشد که زمین کمی را برای ساخت و ساز باقی می گذارند.

روستای تنگی سر - عکس از عطا رنجبر
روستای تنگی سر – عکس از عطا رنجبر

۲- ساباط های کهن | کوچه های مسقف

آنچه که چهره ای متفاوت به این روستا بخشیده است، ساباط ها یا همان کوچه های سرپوشیده هستند که از دورانی کهن به جای مانده و گذر زمان را تا به امروز به تماشا نشسته اند.

۳- رودخانه خروشان

آبادی و آبادانی هر دیاری وابسته به آب است و تنگی سر حیاتش را مدیون خروش رودخانه ای می داند که از میانش گذر می کند. این روستا در مسیر چشمه های همیشه جاری قرار دارد که به رودخانه سیروان می پیوندند.کافیست در بالا دست روستا بایستی و به گذر آب نگاه کنی تا یکی از زیباترین مناظر را در پیش رویت ببینی.

۴- کوه های سر به فلک کشیده

روستای تنگی سر در آغوشی یک کوه آرمیده و با زیبایی هایش دلبری می کند اما این کوه یکی از فرزندان طبیعت کوهستانی این منطقه است و کوه های سر به فلک کشیده ی دیگری نیز وجود دارند که از چهار طرف روستای تنگی سر را احاطه کرده اند و به همین دلیل در این روستا بخش محدودی از آسمان مشخص است.

 ۵- طبیعت تماشایی

همه ی زیبایی ها مربوط به روستا و رودخانه و کوه نیست. در اینجا، طبیعت تصاویر تماشایی دیگری نیز دارد که با کمی گشت و گذار در اطراف روستا، می توانید آنها را کشف کنید و در دنیای متفاوت آنها غرق شوید.

خوش گذرانی در روستای تنگی سر

در روستای تنگی سر می توانید لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و فعالیت های زیر را انجام دهید:

۱- گشت و گذار در روستا

به سیمای کلی روستا قانع نشوید و به درون آن قدم بگذارید تا بتوانید زیبایی های بیشتری را ببینید. با قدم زدن در قسمت های مختلف روستا، زندگی آنها را لمس کنید و با ذره ذره ی وجودتان آنها را بشناسید.

۲- عکاسی

لحظات ناب و صحنه های تماشایی در این روستا کم نیستند و هر یک می توانند بهانه ای برای ثبت یک تصویر دیدنی به شما بدهند. کافیست کمی بیشتر وقت بگذارید تا یادگاری های متفاوتی از این سفر به خانه ببرید.

۳- پیک نیک

در اطراف روستا مکان های مناسبی برای برپا کردن یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و لحظات خوشی را در کنار همسفرانتان بگذرانید.

روستای تنگی سر
روستای تنگی سر

مردمان روستا | خونگرم حتی در سرمای جانفرسا

بر اساس سرشماری ها بیش از ۲۰۰۰ نفر در قالب ۵۰۰ خانوار در این روستا زندگی می کنند. شغل اکثریت مردمان تنگی سر کشاورزی و کشت محصولاتی چون توت و گردو و دامداری است که به دلیل صعب العبور بودن منطقه کشاورزی کردن دردسرهای خاص خودش را دارد. برخی هم دستی در هنر دارند و با ساختن صنایع دستی امرار معاش می کنند.

مردم در این روستا به زبان کردی سخن می گویند و پوشش هزار رنگ و کُردیشان حکایت از حفظ اصالتی دیرینه در میان آنها دارد.یکی از ویژگی های بارز در میان آنها، خونگرمی و مهمان نوازی است که حتی سرمای سخت زمستان در این منطقه هم حریفش نمی شود.

مراسم های سنتی همچون نوروز با شکوه هر چه تمام تر در میان مردم برگزار می شود و رقص محلی جزء جدانشدنی این مراسم هاست.

دلیل نامگذاری

تحقیقاتی درباره ی نام این روستا و ریشه ی آن انجام نشده است اما گفته های مردمان محلی حکایت از این دارد که به دلیل وجود دره های پست و کوه های سربه فلک کشیده که تنگه ای به شکل w را شکل داده اند،  نام تنگی سر بر این روستا گذاشته شده است.

امکانات روستا

درست است که روستای تنگی سر روستایی ناشناخته است اما امکاناتی نیز در آن وجود دارد از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه مسجد به نام های مسجد جامع، مسجد هژاره و مسجد حضرت محمد (ص)

مدرسه ابتدایی و راهنمایی

ساختمان دهیاری و کتابخانه

دفتر مخابرات و پست بانک

خانه بهداشت

شرکت نفت و گاز

زمین فوتبال، والیبال و پارک کودک

شبکه آب و برق

دریافت امواج تعدادی محدود از شبکه های تلویزیونی کشور

اقامت در روستای تنگی سر

در این سفر برای اقامت می توانید بر روی هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلی شهرهای اطراف حساب باز کنید

آب و هوای روستای تنگی سر

به دلیل احاطه شدن روستای تنگی سر با کوه های سر به فلک کشیده و قرار گیری آن در یک منطقه کوهستانی، آب و هوایی سرد و کوهستانی را در آن شاهد هستیم.

بهترین فصل سفر

بهترین زمان سفر به تنگی سر اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

بهار: در اوایل بهار ممکن است در اثر ذوب برف ها و بارندگی مشکلاتی در منطقه ایجاد شود اما از اواسط بهار می توان به راحتی به این روستا سفر کرد.

تابستان: در این فصل، این روستا با آب و هوایی معتدل به استقبالتان می آید و گرمای تابستان را از تنتان می شوید.

پاییز: بارندگی زیاد می تواند باعث بالا آمدن سطح آب رودخانه و مشکلاتی در مسیر عبور و مرور شود.

زمستان: سرمای سختی بر منطقه حاکم می شود و حتی برخی از روستاییان خانه های خود را ترک می گویند. ممکن است به علت بارش برف جاده منتهی به روستا بسته باشد. البته در اواخر اسفندماه برگزاری مراسم نوروز بهانه ای می شود تا گردشگران علیرغم سردی هوا باز هم به تنگی سر بروند.

محدوده و موقعیت جغرافیایی تنگی سر

روستای تنگی سر در دهستان گاورود قرار دارد و از جنوب به باغات روستای نیر، از شمال به باغات و مراتع روستا بیساران و از غرب به باغات و مرتع روستاهای شیان و محراب و از شرق به مراتع روستاهای گواز و سریز محدود می شود.

راه دسترسی

آدرس

استان کردستان، ۸۰ کیلومتری شهرستان سنندج، دهستان گاورود، روستای تنگی سر

راه دسترسی

برای رسیدن به روستای تنگی سر باید به سنندج بروید و راه خود را به سمت سه راه سو ادامه دهید که در ۶۸ کیلومتری این شهر قرار دارد. سپس راه روستای تنگی سر را پیش بگیرید.

 

موقعیت روستای تنگی سر بر روی نقشه

 

با وجود اینکه، روستای تنگی سر در فهرست روستاهای نمونه گردشگری استان کردستان وجود دارد اما هیچ اقدامی برای بهره برداری از ظرفیت گردشگری و معرفی آن صورت نگرفته است.

این در حالیست که ایجاد یک اقامتگاه در روستا و امکانات مناسب گردشگران می تواند درآمد خوبی را نصیب افراد محلی کند و اقتصاد آنها را بهبود بخشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا