جاذبه گردشگری

هوار گوزیبان

هوار گوزیبان
هوار گوزیبان

هوارگوزیبان در ارتفاع ۱۷۰۰ متری شاهو قرار می گیرد که از نظر ارتفاعی تنها ۷۰۰ متر نسبت به سیروان ارتفاع دارد اما فاصله هوار تا روستا پنج تا شش کیلومتر بوده که از ارتفاع ۱۸۰۰ هم عبور می کند و هوار گوزیبان در کف دره ای نسبتاً عریض قرار می گیرد که جنس خاک آن آبرفتی بوده و امکان شکل گیری چشمه ای را در دل کوه های خاکی و متخاخل شاهو فراهم آورده است . و آب لازم برای شرب مردم و دام های آنان فراهم آورده است . هوار (Hawar) در کردی به معنی جایگاههای ییلاقی اتراق دامداران در کوهستان است .

و هر روستایی در اطراف کوه شاهو در طول سال در چند هوار جابجا می شوند اسکان اصلی در روستا که معمولاً در حاشیه رودخانه سیروان و درارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ متری از سطح دریا می باشد قرار دارد . در روستاهای پالنگان و دیوه زناو و دله مرز و و جولان ده و روار ، اول اسفند ماه به مثابه بهار جشن نوروز بر پا می شده است. و عملاً تدارک جابجایی به اولین ییلاق بهاره صورت می گرفت و بسته به آب و هوای سال در اسفند و یا اوایل فروردین این کوچ صورت می گرفت . در اینجا فقط دو ییلاق مشهور پالنگان معرفی می شوند هوارهای گوزبیان و هانیه .

هوار گوزیبان از مدت ها محل ییلاق روستائیان اطراف شاهو بوده. هرکس که می خواهد حس و حال ساده زیستی و ساده دلی آدم و حوا را تجربه کند باید به هوار برود. جایی که مثل هیچ جای دیگری نیست، اینجا آنقدر زندگی جاریست که صدای نبض زندگی را میشنوی. خورشید هر روز صبح نزدیکتر از همیشه به تو سلام می کند. خانه ها خوشکه چین و از جنس سنگ خالص است. هر خانه شاید فقط یک اتاق است. اینجا از لوله کشی خبری نیست. سوسن و دخترهای دیگر هر روز چند بار سطل های آب را از تنها آب انبار هوار پر می کنند و به خانه می برند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا