اخبار

بافت‌ هفت روستای هورامان کردستان ساماندهی شد

هورامان تخت
هورامان تخت

سنندج – ایرنا – مدیر پایگاه منظر تاریخی فرهنگی هورامان گفت: ساماندهی بافت‌ با ارزش هفت روستایی که مورد ارزیابی نماینده سازمان فرهنگی یونسکو برای ثبت جهانی هورامان قرار می‌گیرد، انجام شده است.

پویا طالب‌نیا روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هزینه این ساماندهی از محل اعتباراتی که استانداری کردستان در اختیار دهیاری‌ها قرار داده تامین شده است.

وی یادآور شد: این ساماندهی‌ با نظارت کارشناسان پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی هورامان و دفتر امور پایگاه‌های فرهنگی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گرفته است.

طالب‌نیا افزود: ساماندهی معابر، مسیرهای دسترسی، دیوارها، تصحیح نماهای ناهمگون، نظافت عمومی بافت‌های روستایی، حذف آلودگی‌های بصری و ساماندهی سیم‌ها و کابل‌های برق طی چند روز انجام شده است.

وی تاکید کرد: این اقدامات در روستاهای ناو، ژان و عباس‌آباد در شهرستان سروآباد، حلوان، بزلانه و دولاب در شهرستان سنندج و پالنگان در شهرستان کامیاران با همت و همکاری مردم صورت گرفته است.

طالب‌نیا اضافه کرد: سه منطقه حفاظت شده در  هورامان وجود دارد ، یک هزار و ۱۰۰ اثر تاریخی و باستانی، به صورت تقریبی ۶۰ میراث ناملموس ثبت شده همچون عروسی پیرشالیار و ۵۰ اثر میراث طبیعی همچون کانی بل و یک باغ ۷۰۰ ساله از قدیمی ترین باغ های غرب کشور، از جمله داشته‌های مهم هورامان است که آن را به منطقه مهمی تبدیل کرده است.

هفته آینده، ارزیاب سازمان فرهنگی یونسکو برای بررسی شرایط ثبت جهانی منطقه هورامان به استان کردستان سفر می‌کند.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستاست که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از هورامان نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا