صنایع دستی

نمد مالی در هورامان

فرنجی
فرنجی

نمد مالی

نمد مالی در هورامان با سابقه طولانی کردها در امر دامداری ارتباط تنگاتنگ دارد مزایای نمد به عنوان عایقی در برابر رطوبت، گرما و سرما و نیز استحکام قابل توجه این فرآورده، آن را به وسیله مناسبی برای زندگی در کوهستان بدل ساخته است. از سوی دیگر ابزار کاربرای تولید نمد، ساده، محدود و ارزان بوده و همچنین مواد اولیه آن همواره در دسترس است تهیه و تولید انواع نمد در هورامان فعال است.

طرز تهیه

تهیه و تولید انواع نمد در پاره‌ای از روستاهای این استان خصوصاً در اورامان( تابع بخش سروآباد) و شهرستان مریوان فعال است.

برای مالیدن نمد در نقاط مختلف ایران روش‌های مختلف وجود دارد استفاده از کتیرا در برخی نقاط رایج است، برای در هم آمیختن پشم باید محیط را قلیایی کرد برای این منظور می‌توان از صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کرد.

محیط قلیایی باعث می‌شود نوک رشته‌ها به چند رشته تبدیل شده و بهتر به هم گره می‌خورنند.

برای تهیه‌ی نمد، ابتدا نقش موردنظر را با پشم‌های رنگی روی یک پارچه کرباس طراحی می‌کنند، سپس پشم حلاجی شده را روی تمام سطح پارچه قرار می‌دهند و پارچه کرباس را می‌پیچند و با ریختن آب جوش بر آن و فشردن مداوم کار، نمد تولید می‌شود.

کاربردها

عمده‌ترین کاربرد نمدهای تولیدی، تهیه زیراندازهای محلی هم‌چنین دوخت لباس‌های محلی به نام‌های «فرنجی»، «پَستَک» و «که‌په‌نک» بوده که به وفور مورد استفاده مردان مناطق اورامانات است. گاه نیز از نمد به‌عنوان زیره‌زین اسب و خورجین استفاده می‌شود.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا