شهرها و روستاها

روستای سرریز

روستای سرریز
روستای سرریز

روستای سرریز یکی از روستاهای با شرایط سخت و کوهستانی استان کردستان در فاصله تقریبی۱۲۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است. دراین روستا زمینی مسطح برای کشاورزی در آن مشاهد نمی شود، اما این مردمان با همت و سخت کوشی فراوان در آن شرایط سخت باغات انار را پرورش داده اند و تنها شغل مردمان این منطقه باغداری است.

نام روستای سرریز كه می آید اولین چیزی كه در ذهنها تداعی می شود مزه انار ملس سر ریز است اما بسیاری از ما نمی دانیم كه این انار كه نامش در ایران و به ویژه در مناطق كردنشین زبانزد خاص و عام است در چه شرایطی پرورش می یابد و راهی بازار مصرف می شود.
این منطقه سراسر كوهستانی است و زمینی برای كشاورزی در ان مشاهد نمی شود، اما این مردمان با همت و سخت كوش، در آن شرایط سخت، باغات انار و زمین هایی را برای كاشت توت فرنگی و فلفل خوراكی ایجاد كرده اند كه از عهده هر كسی بر نمی آید.
این منطقه تابلوی نقاشی است كه ذهن هر بیننده ای را لبریز از اشتیاق و شوق برای دیدن نقاشان این طبیعت بكر می كند.

برداشت انار از باغات روستای سرریز
برداشت انار از باغات روستای سرریز

روستای سرریز با ۳۱۵ خانوار و یك هزار و ۲۰ نفر جمعیت از توابع بخش مركزی شهرستان كامیاران تنها روستای بدون مهاجر كامیاران است.
این روستا در سال جاری، ۳ هزار و ۵۰۰ تن انار، ۲ هزار تن توت فرنگی و مقدار بسیار زیادی فلفل خوراكی به بازار مصرف عرضه كرده و این سه محصول تنها راه امرار معاش مردم روستا است.
كامیاران در ۶۵ كیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا