جاذبه گردشگریکوه های منطقه

منطقه ی سیاحتی تفریحی دالانی

دالانی
دالانی

منطقه ی سیاحتی تفریحی دالانی از جاذبه های طبیعی و مراکزگردشگری شهرستان پاوه در استان کرمانشاه، مکانی خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مصفا دلنشین و طبیعی پذیرای گردشگران است. این منطقه از مناطق گرمسیری حاشیه ی رودخانه ی سیروان با ارتفاع۷۰۰ متر از سطح دریا در پایین دست روستای وراء و در امتداد جاده ی پاوه- مریوان تا گردنه ته ته و کوهستان های سردسیر منطقه با ارتفاع متوسط ۲۷۰۰ متر از سطح دریا را شامل می شود و با چشم اندازی بسیار زیبا و شگفت انگیز و تفرجگاه های سرسبز و چشمه سارهای زیبا چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

کوهستان دالانی در شمال غرب هورامان قرار گرفته و شهرهای نوسود و نودشه در دامنه ی آن واقع شده است. مسیر این جاده یکی از چشم اندازهای منحصر به فرد و جاذبه های توریستی منطقه بویژه در فصل بهار و تابستان به شمار می آید. صدای گوش نواز آب چشمه ها رنگ های زیبا و چشم نواز گل ها و گیاهان که در رقص باد موسیقی آب، روح آدمی را زنده می کند هر رهگذری را مفتون می کند.

کوه دالانی حدود ۳۲۰۰ متر ارتفاع دارد و بر فراز آن می توان بخش هایی از خاک کردستان عراق( دشت شاره زور و شهر حلبچه) و شهر مریوان و ودریاچه ی زریبار را مشاهده کرد.گردنه شمشی، گردنه ملاندو،گردنه کله برودالا و گردنه ته ته از گردنه های باشند.

دالانی در زمستان
دالانی در زمستان

آب کشاورزی شهرهای نوسود و نودشه و روستاهای اطراف از چشمه های دامنه دالانی تأمین می شود. وجود این چشمه ها از دیرباز منشأ آبادانی و سرسبزی منطقه بوده است، چشمه معروف بل از منتهی الیه ضلع جنوبی دامنه دالانی بیرون می زند و از فاصله چند متری به رودخانه سیروان می ریزد. دالانی پوشیده از گل و گیاهانی بسیار زیبایی است که به گیاهان بهشتی شهرت دارند و در فصل بهار تابلویی زیبا و چشم نواز از آفرینش را به نمایش می گذارد که با رایحه ای جان افزا، روح و روان آدمی را نوازش می کند. گل هایی از گونه های شب بو، بوژانه، چنور، سوره هراله، برزه لنگ، کما، لو، سیاه لو، ورکه مه ر و گیاهان دارویی و خوراکی که هر مسافر و رهگذری را شیفته و دلباخته می کند.

انواع مارهای سمی و غیر سمی همراه با پستاندارانی از جمله کل، بز، قوچ، میش، خرس، سیاه گوش، گربه وحشی، آهو، روباه معمولی و خرگوش از گونه های جانوری این ناحیه به شمار می آیند. وجود پرندگان نادر و زیبایی چون کبک خوشخرام و بلدرچین، ترنم موسیقایی طبیعت در این منطقه را کامل کرده و گویی صدای پرندگان آرامش خاصی به گردشگران و دوستداران طبیعت می بخشد. بلبل، کلاغ سیاه، گنجشک خاکی، سینه سرخ، مگس گیر، دم جنبانک زرد، پرستو، عقاب، مارخور، بلدرچین، کبوتر کوهی و …از جمله پرندگانی هستند که در دالانی مأوا گرفته اند.

تأمل در کمال و جمال الهی اصلی ترین نتیجه و ثمره انس با طبیعت است، طبیعتی که ذات انسان و قوه ی عاقله او را در راه شناخت معبود یکتا هدایت می کند.

دالانی را نمی توان با زبان و قلم توصیف کرد بلکه باید دید و چشید اگر نمونه ای از بهشت برین را بر زمین می جویید دالانی، پاره ای از آن بهشت موعود است. آب گوارای چشمه های زیبا و برکه پر آب بهارانه اش یادآور چشمه های ذات بهشتی حوض کوثر است که هر بیدار دلی را بی اختیار در برابر عظمت لا یزال الهی به تعظیم و سجود و اقرار به یگانگی و ذات جبروتش وا می دارد.

حفظ این نعمت، حداقل شکر گزاری انسان نسبت به خلقت الهی محسوب می شود، خلقتی که در سرتاسر آن مظاهر جلال، جمال، جبروت و عظمت خداوند متعال قابل مشاهده است، پس این آینه زلال را همچنان زلال نگاه داریم.

نویسنده : الهام فرهادی – خبرنگار روزنامه جام جم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا