زبان و فرهنگ

نگاهی به کتاب “بررسی و توصیف زبان هورامی و گویش پاوه ای” اثر منصور سلیمی

کتاب “بررسی و توصیف زبان هورامی و گویش پاوه ای”
کتاب “بررسی و توصیف زبان هورامی و گویش پاوه ای”

بررسی و توصیف زبان هورامی و گویش پاوه ای” اثری پژوهشی از منصور سلیمی است، که پس از تحقیق میدانی چهار ساله توسط انتشارات احسان در تهران به چاپ رسیده است.

این کتاب، دستاورد پژوهش و تحقیق میدانی چهار ساله در دانشگاه فردوسی مشهد می باشد که به عنوان پژوهش زبان شناسی انجام شده و با توجه به اینکه مولف خود گویشور هورامی و اهل پاوه می باشد، مواد زبانی لازم را – در حدود ۶۰ کاست – فراهم آورده است.

این اثر پژوهشی از نگاه زبان شناسی عمومی «ساخت گرا» به رشته ی تحریر در آمده و شامل سه سطح از مطالعه ی زبان یعنی آواشناسی، دستور زبان و نظام معنایی می باشد؛ که پس از بررسی های زبان شناسی، ارائه ی مباحث تحت نظر زبان شناسان دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان «پایان نامه کارشناسی ارشد» از آن دفاع شده است.

در پایان کتاب، بحثی ویژه تحت عنوان «فرآیند های آوایی هورامی در سنجش با فارسی» با مثال های متعدد مطرح شده است، که به دور از نقد های غیرعلمی و ادعایی، این کتاب تنها اثر موجود بررسی علمی_پژوهشی زبان هورامی است که با الفبای آوانگار بین الملی نوشته شده و برای خواننده زمینه ی علمی مناسبی فراهم آورده تا با نگاه علمی زبان هورامی «گویش پاوه ایی» را بشناسد و حتی اگر آهنگ فراموشی و تحلیل در زبان های دیگر برای این زبان نواخته شود؛ این کتاب ساختار، ویژگی های آوایی، دستوری و … از زبان هورامی را ثبت و ماندگار کرده است.

بارز ترین یافته ها و دستاورد های این پژوهش
۱- جنس پذیری «مذکر – مونث» اسم، صفت، فعل و … در زبان هورامی،
۲- وجود هجده ساخت مستقل فعل،
۳- ارائه ی جدول های ساخت فعل ، ضمیر و … با نمونه های گویشوران
۴- کمک به شناخت ریشه و هویت پاره ایی از واژه های فارسی

شایان ذکر است، “بررسی و توصیف زبان هورامی و گویش پاوه ای” پس از پیمودن راه های پر از فراز و نشیب چاپ، سرانجام توسط انتشارات احسان در پایان سال ۱۳۹۱ در ۵۴۰ صفحه و سه هزار نسخه چاپ و منتشر گردید.

منصور سلیمی
منصور سلیمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا