شهرها و روستاها

روستای خانقاه

روستاي خانقاه
روستاي خانقاه

روستاي خانقاه از توابع بخش مرکزي شهرستان پاوه در استان کرمانشاه، با مختصات جغرافيايي ۴۶ درجه و ۲۱ دقيقه طول شرقي و ۳۵ درجه و ۱ دقيقه طول شرقي، در ۳ کيلومتري جنوب غربي شهر پاوه و ۱۲۰ کيلومتري کرمانشاه قرار دارد. اين روستا به وسيله کوه‏هاي دالاني و آتشگاه محصور شده است.

روستاي خانقاه در يک ناحية کوهستاني استقرار يافته و از سطح دريا در حدود ۱۳۸۰ متر ارتفاع دارد. آب و هواي آن در بهار و تابستان ملايم و مطبوع و در زمستان‏ها سرد است.
تاريخ پيدايش روستاي خانقاه را که در محدودة شهر قديمي پاوه قرار دارد، به دورة يزدگرد سوم ساساني نسبت مي‏ دهند. قلعه و دژ عصر ساساني در نزديکي شهر پاوه و پيوستگي تاريخي اين شهر با آبادي‏ هاي پيرامون خود، از جمله روستاي خانقاه، اين حدس و گمان را تقويت کرده است.
بنايي قديمي به نام حوضخانه در داخل اين روستا نيز نشانه ديگري از قدمت تاريخي اين روستاست. مردم روستاي خانقاه به زبان کردي و با لهجه هورامي سخن مي‏ گويند، مسلمانند و پیرو مذهب امام شافعی اند.

روستای خانقاه به دلیل برخورداری از آب و هوای معتدل، معماری پلکانی، خانه‏ های سنتی، مناظر و چشم‏ اندازهای کم‏ نظیر، پتانسیل‏های گردشگری قابل توجهی دارد؛ به همین دلیل در فصول بهار و تابستان گردشگران زیادی به این روستا سفر می‏کنند.

این روستا به وسیله کوه‏های دالانی و آتشگاه محصور شده است.
روستای خانقاه در یک ناحیه کوهستانی استقرار یافته و از سطح دریا در حدود یک هزار و ۳۸۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان‏ها سرد است.
تاریخ پیدایش روستای خانقاه را که در محدوده شهر قدیمی پاوه قرار دارد، به دوره یزدگرد سوم ساسانی نسبت می‏دهند. قلعه و دژ عصر ساسانی در نزدیکی شهر پاوه و پیوستگی تاریخی این شهر با آبادی‏های پیرامون خود، از جمله روستای خانقاه، این حدس و گمان را تقویت کرده است.

روستاي خانقاه
روستاي خانقاه

بنایی قدیمی به نام حوضخانه در داخل این روستا نیز نشانه دیگری از قدمت تاریخی این روستاست.
مردم روستای خانقاه به زبان کردی و با لهجه هورامی سخن می‏گویند، مسلمانند و اکثریت(تمامی ) ان‏ها مذهب تسنن دارند.
براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، روستای خانقاه ۱۹۰۰ نفر جمعیت داشته است.
درآمد اکثر مردم روستای خانقاه از طریق فعالیت‏های زراعی، دامداری، باغداری و امور خدماتی تأمین می‏شود و گروهی از روستاییان نیز در تولید صنایع دستی اشتغال دارند. شرایط مساعد آب، خاک و اقلیم، باغداری در روستا را رونق داده و گردو، انگور، توت سفید و گلابی از محصولات آن است.
مراتع سرسبز و حاصلخیز روستا ضمن رونق دامداری به تولید انواع لبنیات مانند شیر، ماست، کره، پنیر و روغن حیوانی منجر شده است. تولید انواع گیوه، کلاش و قالی نیز از محصولات صنایع دستی روستای خانقاه است.
روستای خانقاه در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافتی متمرکز و متراکم دارد، خانه‏ های این روستا در شیبی ملایم و به شکل پلکانی ساخته شده ‏اند، به طوری که بام یک خانه حیاط خانه دیگر است و اکثر خانه‏ ها دو طبقه‏ اند. بخش زیرین خانه به محل نگهداری دام و انبار اختصاص دارد و بخش فوقانی آن را اتاق‏های محل زندگی افراد تشکیل می‏دهد. آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‏گیرد.
کوچه‏ های روستا با درختان سرسبز و بلند، به ویژه در فصول بهار و تابستان مسیرهای دلگشایی هستند که عبور از آن‏ها خستگی را می‏زداید و نشاط و شادمانی را جایگزین می‏سازد.
مصالح عمده به کار رفته در اکثر خانه‏ های قدیمی روستا شامل سنگ، چوب، گل و خشت است، که به سهولت از اطراف روستا قابل تهیه است.مهم‏ترین ویژگی خانه‏ های قدیمی روستا هماهنگی آن‏ها با محیط اطراف است. به طوری که سقف مسطح خانه ‏ها با دیوارهای سنگی و گلی همرنگ طبیعت، کمال درآمیختگی فضای کالبدی روستا با محیط طبیعی اطراف را نشان می‏دهد.
نوع معماری خانه‏ های روستاییان به نوع فعالیت و نحوه معیشت آنان بستگی دارد، به گونه‏ای که خانه افراد شاغل در امور خدماتی با خانه افرادی که در امر تولید صنایع دستی و یا دامداری اشتغال دارند به لحاظ وسعت، فضا و تزیینات متفاوت اند.
برخی از جاذبه‏ های طبیعی و گردشگری روستا عبارتند از:
چشمه شلم ناو که از کوهستان‏های اطراف سرچشمه می‏گیرد و اراضی روستا و باغات آن را مشروب می‏سازد. این چشمه مناظر و چشم‏ اندازهای طبیعی منحصر به فردی دارد. اطراف این چشمه، به ویژه در بهار با درختان سرسبز بلند، گیاهان خودرو و گل‏های زیبای رنگارنگ وحشی محیط مناسبی را برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران فراهم می‏آورد.
کوه دالانی با ۲۵۶۴ متر ارتفاع در زمستان‏ها با برف پوشیده می‏شود و شکوه و عظمت خاصی می‏یابد و در بهار و تابستان نیز با انواع گیاهان و گل‏های رنگین، زیبایی خیره‏ کننده‏ ای می‏ یابد.
کوهستان دالانی، محیطی فرح‏بخش و جذاب برای دوستداران طبیعت و کوهنوردان است.
کوه آتشگاه در مقابل روستای خانقاه قرار دارد که با فرا رسیدن فصل بهار از انواع گیاهان و گل‏ها پوشیده می‏شود و زیبایی دلفریبی می‏یابد. دامنه این کوه با درختان زیبا و بلند بلوط جلوه بسیار زیبا و تماشایی دارد.
باغات اطراف و داخل روستا که بسیار انبوه و گسترده‏ اند، طراوت و زیبایی وصف‏ناپذیری دارند. این باغات از جمله فضاهای تفریحی مردم روستا محسوب می‏شوند.
جنگل‏های انبوه بلوط اطراف روستا و دامنه کوه‏های مشرف به روستا را فرا گرفته‏اند و چشم‏ انداز بسیار زیبایی دارند. این جنگل‏ها از جمله جاذبه های طبیعی روستای خانقاه به شمار می‏روند و مورد توجه علاقمندان به طبیعت می‏باشند.
رودخانه خانقاه از میان روستا می‏گذرد و در اطراف آن درختان بلند و باغات سرسبز میوه فضای دلپذیری ایجاد کرده ‏اند. حواشی این رودخانه بخصوص در فصول بهار و تابستان بسیار زیباست و محل تفریح و تفرج مردم روستا و علاقه مندان به طبیعت است.
معماری پلکانی از مهم‏ترین جاذبه‏ های گردشگری روستای خانقاه است که مانند مأمنی دنج و آرام در میان درختان بلند و باغات انبوه و گسترده قرار گرفته است.
بنای زیارتگاه باواشیخ حسن یکی از بناهای ارزشمند و تاریخی روستاست. بنای این آرامگاه از سنگ، چوب و خشت است و یکی از اماکن مذهبی مورد احترام مردم روستاست.
حوضخانه قدیمی از دیگر بناهای تاریخی روستای خانقاه می‏باشد که از چگونگی ساخت و قدمت آن اطلاع دقیقی در دست نیست.
مردم این روستا همانند سایر مسلمانان اعیاد بزرگ مذهبی مانند میلاد حضرت محمد (ص)، عید فطر و عید قربان را گرامی می‏دارند و مراسم جشن و سرور برپا می‏کنند. در روز میلاد پیامبر (ص) نیز به مولودی خوانی می‏پردازند. مولودی‏خوانی در دوازدهم ماه ربیع‏ الاول، شب‏های جمعه و شب‏های سه‏ شنبه در تکیه و خانقاه دراویش برقرار می‏باشد. مراسم عرفانی ذکر و سماع دراویش در میان دراویش روستا متداول است.
از جمله بازی‏هایی که در میان مردم این روستا اجرا می‏شود، می‏توان به کلاورفانکه، اختران، گوراو بازی، هفت سنگ، گل یا پوچ و خزلوکه اشاره کرد.
موسیقی، در میان مردم روستای خانقاه جایگاه ویژه‏ای دارد، به طوری که مراسم ذکر و سماع دراویش نیز همراه با موسیقی اجرا می‏شود.
مهم‏ترین آلات موسیقی این روستا عبارتند از شمشال که در مراسم ذکر و سماع خانقاهی و دف که بیشتر در مراسم مذهبی نواخته می‏شود.
پوشاک مورد استفاده مردم این روستا، غالباً همانند البسه ساکنان سایر مناطق کردنشین ایران است.
از مهم‏ترین غذاهای رایج این روستا می‏توان به کلانه و بژی برساق اشاره کرد. کلانه ترکیبی از نان فطیر، پیاز و کره محلی است و بژی برساق نوعی شیرینی محلی است که از آرد گندم، ذرت، شیر، تخم‏ مرغ، زیره و زردچوبه پخته می‏شود و بسیار لذیذ و خوشمزه است.
از مهم‏ترین صنایع دستی و هنری که در میان مردم روستا رواج دارد، به انواع قالی با رنگ‏های شاد و نقوش طبیعی و همچنین به گیوه یا کلاش می‏توان اشاره کرد.
روستای خانقاه جاده آسفالت و مناسبی دارد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت : روستای خانقاه یکی از ۱۴ روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه است که در جریان سفر رییس جمهوری به استان به تصویب رسید.
علی رضا برشاهی در گفت و گو با ایرنا وجود راه ، آب و برق را از جمله زیر ساختهای موجود در این روستا عنوان کرد و گفت : مهمترین زمینه های سرمایه گذاری در این روستا را می توان ایجاد کمپ های اقامتی و فروشگاههای صنایع دستی عنوان کرد.
وی تاکید کرد: روستای زیبا و هدف گردشگری خانقاه برای دستیابی به جایگاه ویژه خود در صنعت گردشگری و تحقق اهداف بلند مدت در توسعه توریسم ، به عنوان فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری مطرح است و سازمان میراث فرهنگی استان نیز از سرمایه گذاران در این منطقه ، حمایتهای لازم را به عمل می آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا