کوه های منطقه

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو

کوسالان
کوسالان

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو در استان کردستان واقع است. این كوه در بخش شمالی هورامان در موازات شاهو و دالانی است ارتفاع كوسالان در حدود ارتفاع دالانی می باشد در حقیقت این سه كوه مثلثی را تشكیل می دهند كه كوسالان ضلع شمالی ، شاهو ضلع جنوبی و دالانی ضلع جنوب غربی آن را می سازد.

کوسالان و شاهو
کوسالان و شاهو

كوه شاهو بخشی از رشته كوه زاگرس است و مهمترین و معروفترین كوه منطقه هورامان می باشد و بلندترین كوه استان كرمانشاه است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۳۴۰۰ متر می باشد. شاهو در شرق ناحیه هورامان قرار گرفته وطول وعرض آن به ترتیب حدود ۷۵ كیلومتر ( از لب رودخانه سیروان در نزدیكی های روستای داریان تا شهر روانسر) و ۱۵ كیلومتر ( از شهر پاوه تا دره ژاوه رود ) می باشد. این كوه دارای قل معروفی چون زوالی( در نزدیكی شهر پاوه ) و نور ( در نزدیكی های روستای داریان ) است.

کوسالان و شاهو
کوسالان و شاهو

شاهو دارای مراتع و چراگاه های فراوان و نیز هوارگاه های ( ییلاق ) متعدد، كه با صفا ترین و معروترین آن ها پیاز دول میشیاو و گاول هستند، می باشد. تنوع گیاهی شاهو فوق العاده زیاد است و حدود ۳۰ نوع گل و گیاه در ارتفاعات مختلف آن رویش دارند. برخی از این گیاهان تعلیغی. تعدادی خوراكی برخی معطر و بعضی سمی و تعدادی نیز دارای خواص درمانی هستند. تنوع جانوری شاهو نیز قابل توجه است ، اما متاسفانه به علت شكار بی رویه نسل برخی از جانوران از جمله كبك در حال انقراض می باشد بنا به گفته پیشینیان قبلا در شاهو پلنگ مشاهده شده است. خرس، روباه، شغال، گرگ از جمله جانوران موجود در شاهو هستند. جنس سنگ های شاهو عمدتا آهكی است. در دامنه ارتفاعات شاهو تعداد زیادی چشمه وجود دارند كه تامین كننده آب كشاورزی و مشروب شهر های پاوه و روانسر و تعدادی روستاهای منطقه می باشند.

کوسالان و شاهو
کوسالان و شاهو

این زیستگاه مهم با مساحت ۵۷۰۰۰ هکتار در شهرستان کامیاران سروآباد و مریوان واقع گردیده که تنوع زیستی بالایی داشته و معماری روستاهای داخلی این منطقه به آن روح و زیبایی ویژه ای داده است. این منطقه بر اساس مصوبات دولت در سال ۱۳۸۷ به جمع مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در آمده است. در این زیستگاه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده ۲۳ گونه پستاندار۱۷ گونه خزنده ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده است که می توان به گونه های پرندگان شکاری سیاهگوش –قوچ و میش-خرس قهوه ای و پلنگ اشاره کرد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. منطقه زیبای کوسالان و شاهو خیلی زیباست اما متاسفانه افراد سود جو سعی در تخریب زیستگاه های این منطقه دارند آنها با اسلحه بزهای کوهی را می کشند کسی هم پاسخ گو نیست،باید برخورد با افرادی که بزهای کوهی و محیط زیست را نابود میکنند تشدید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا