شهرها و روستاها

روستای سرچی

روستای سرچی
روستای سرچی

بعد از پشت سر گذاشتن کوله ساره وارد دره ای زیبا ودلنواز و طولانی با آب های جاری می شوید، دره ای با درختان زیبا و متنوع وسایبانهای خنک وچشمه های طبیعی وآبهای جاری چهره و رخسار رهگذران را نوازش می کند.در مسیر جاده آسمان آبی و کوه های آرام و همچنین رقص درختان چشم ها را نوازش می کند وموسیقی آبهای جاری وآواز پرندگان طنین انداز گوشها می باشد. بعد به تنگه اصلی تونل مانند و دل انگیز(هانه خوگان) می رسید که بر گرفته از محل زندگی حیواناتی مانند خوکها است. دره سرسبز و وسیع و رنگین (چه مه رگاه)با آبهای جاری و روانش چشمان رهگذران را حیران ومبهوت خود می کند و انگیزه ادامه مسیر را هموارتر می کند،سپس به انتهای شیب که میرسید به گردنه سرچی می رسید.این بار با نگاهی وسیع تر و مناظری گوناگون تر که تا قله همیشه کفن پوش شاهو در وسعت منظر شماست و در پایین گردنه و دامنه قله های پست و بلند،دهی زیبا با مردمانی مهربان و ساده و سخت کوش و خستگی ناپذیر در میان باغهای سرسبز با درختان متنوع وجود دارد بنام(سرچی). سرچی را باید شهر ستاره های افسونگر و رقاص آسمان نامید، زیرا نور افشانی و رقص ستارگان و ماه پر نقش و نگار و وجود کهکشان راه شیری در شبهای سرچی در هیچ جای دیگری وجود ندارد و دلهای خسته و چشمان زیبابینراساعت ها به سوی خود جذب می کند و انسان به عظمت خالق هستی بیشتر پی می برد.

وجه تسمیه روستای سرچی

در مورد وجه تسمیه روستای سرچی سه نظریه وجود دارد بزرگان ده می گویند:جایی که برای اولین بار روستا را در آن بنا نهاده اند به (به رچی)شهرت داشته است و در واقع نام قدیمی روستای مخروبه بوده است،محل کنونی روستا(سرچی) در سطح بالاتر از روستای قدیم(به رچی) واقع شده است.همچنین (به ر) به معنی پایین و(سه ر) به معنی بالا است. دوم اینکه محل کنونی روستای سرچی،جایی سرسبز و با چمنزارهای فراوان است و از کلمه( سه رچین) سرچشمه گرفته است،یعنی منطقه ای سر سبز وبابا چشمه های آب فراوان. سوم اینکه بر گرفته از کلمه کردی (سه رچیا) به معنی مکان مرتفع وسرسبز می باشد.

روستای سرچی
روستای سرچی

روستای سرچی کجاست؟

این روستا را رشته کوه های مرتفع وسر سبززاگرس محصور کرده است. سرچی در مسیر جاده ی سنندج-کامیاران و در۵۵ کیلو متری سنندج در سه راهی بنام (سه ر بناو) و۲۰کیلو متری جاده ی اصلی قرار داردکه در طی جاده آسفالته وشیبدار مسیر که تا گردنه سرچی ادامه دارد تاییدی بر مرتفع بودن ده می باشد. در مسیر جاده روستا، روستا های ( سه ربناو- نجف اباد- ماسان- کوله ساره) با دشتهایی وسیع وسرسبز وچشمه های اب شیرین وجود دارد ویکی از مراکزتولید غله در منطقه می باشد.

وضعیت جغرافیایی سرچی

(سرچی) یا ﺴَر (sar) چیا (chia) به ترتیب به معنی بالا,نک,بر بلندا… و کوه , بلندی است که با توجوه به مکان روستا و همچنین ارتفاع بیشتر روستا نسبت به روستاهایه همجوار مثل طاء… علت این نام گذاری بیشتر قابل درک است.سرچی یکی ازروستاهای استان کردستان ایران از توابع شهرستان کامیاران بخش موچش است . سرچی روستایی است واقع دردهستان گاورود,بخش موچش , شهرستان کامیاران , استان کردستان ، این روستا در ۱۴ کیلومتری سه راه سربناو (تقاطع جاده اصلی کامیاران سنندج ) ودر۳۲کیلومتری کامیاران و۵۲کیلومتری سنندج قرار دارد که بعد از روستاهای سربناو, نجف آباد, ماسان, کوله ساره قرار دارد وپس از این روستا روستاهایی از قبیل: طاء, اندیمن, فرج آباد وفارس آبادقرار دارد. روستای سرچی باداشتن ۱۹۸۳مترارتفاع ازسطح دریا ،درپای کوههای سربه فلک کشیده ی چمرگاه (چمن گاه.که اصطلاحا” در کردی به چمن زار گفته میشود) قراردارد که همین امر باعث طراوت بخشیدن به مناظر طبیعی این روستای خوش آب وهوا درفصل بهاروپاییز شده است که این یکی ازویژگیهای منحصربه فردروستای سرچی می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا