اخبار

پیدا شدن لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان

 لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان
لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان

در پی گزارش واصله از سوی همیاران محلی و دوستداران محیط زیست منطقه اورامانات به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد، لاشه ی یک قلاده پلنگ در منطقه ی حفاظت شده کوسالان کشف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اعلام این خبر گفت: در پی گشت و پایش محیط بانان در منطقه حفاظت شده کوسالان، لاشه یک قلاده پلنگ در حواشی روستای عباس آباد کشف شد.

رضایی گفت: در پی وصول گزارش مذکور، یگان حفاظت محیط زیست سروآباد، مستقر در پاسگاه سرپیر به همراه سه تن از افراد محلی دوستدار محیط زیست،  عازم محل شدند و پس از پایش و جستجوی محل، لاشه جانداری که متعلق به یک قلاده پلنگ بود را کشف نمودند و پس از بررسی کامل محل، اثری مبنی بر استفاده از اسلحه ، تله و یا هر وسیله دیگر، یافت نشد. با عنایت به بررسیهای بهعمل آمده توسط دامپزشک، وضعیت لاشه که بخش زیادی از بافتهای آن تجزیه شده بود وهمچنین گذشت حدود ۴ الی ۵ ماه از مرگ این پلنگ، امکان تشخیص جنسیت آن وجود نداشت.

 لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان
لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد: نتایج بیومتری صفات مورفولوژیکی این نمونه شامل (طول بدن: ۱۳۵سانتیمتر، طول دم: ۸۷ سانتیمتر، طول دست: ۴۵سانتیمتر، طول پا: ۸۶ سانتیمتر، طول سر: ۳۵سانتیمتر، طول کف دست:۲۰ سانتیمتر، طول کف پا: ۱۵سانتیمتر) بود. نمونه بافت پوست و مو از این گونه جانوری جهت انجام مطالعات مولکولی برداشت گردید.

مشاهده لاشه پلنگ در منطقه حفاظت شده کوهسالان، اولین مورد مستند از حضور گونه ی مذکور در منطقه بوده و طی سالیان گذشته آثار و نمایه های مستقیم و غیرمستیقم (رد پا، خراش بر روی درختان، حمله به دامهای اهلی) حضور پلنگ در منطقه مشاهده و گزارش شده بود. ثبت حضور این گونه در منطقه حفاظت شده کوهسالان سروآباد، دلیلی است برای توجه ویژه و حضور مداوم و سازنده مامورین اجرایی در منطقه، آموزش افراد محلی، کاهش تخریب زیستگاه و جلوگیری از احداث برخی راههای ارتباطی و مواصلاتی در منطقه بخصوص در مسیر مشاهده این لاشه در منطقه جهت حفظ یکپارچگی هر چه بیشتر زیستگاه می­باشد.

 لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان
لاشه یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان

این گونه یکی از مهمترین پستاندارن گوشتخوار منطقه بوده که با توجه به قرارگیری در بالای هرم چرخه غذایی حیات وحش، از اهمیت بالایی برخوردار است و به دلیل رفتار خاص قلمرو طلبی آنها، معمولا در تراکم بسیار پایین یافت می شوند. از منابع اصلی غذایی این گونه جانوری، کل و بز و گراز وحشی می باشد که در منطقه یافت می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا