شهرها و روستاها

روستای داريان

روستای داريان
روستای داريان

داریان یکی از روستاه های دیدنی منطقه ی هورامان می باشد. که با جمعیتی بیش از ۱۰۰۰ نفر و در ۲۸ کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد. در مورد اینکه چرا اسم این روستا را داریان نامیده اند در میان مردم روستا چند بحث وجود دارد اما درست ترین آن ها با توجه به اینکه زبان روستاییان هورامی است این است که: داریان یعنی سیر شده از آب وچون این روستا دارای چشمه های زیبا و پرآبی می باشد واز نظر منابع آبی کاملا سیراب است به خاطر این اسم این روستا را داریان نامیده اند.

روستای داریان از روستاهای  پرجمعیت ، قدیمی ویسیار زیبای هورامان واقع در ۲۸کیلومتری پاوه  واز توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه می باشد که به خاطر طبیعت بکر وزیبایش وهمچنین باغهای انار بی نظیرش شهرت دارد. این روستا در دامنه کوه شاهو ودر کنار رودخانه سیروان قرار گرفته که به خاطر این دو ویژگی از طبیعتی بسیار زیبا وپوشیده از پوشش جنگلی برخورد دار است . کوه نور در منتهی الیه شاهو که  بلندترین قله هورامان وشاهو می باشد در راس این روستا قرار گرفته است. زبان مردم روستای داریان هورامی است که مانند همه روستاهای هورامان لهجه خاص خود را دارد. شغل غالب مردم باغداری ودامپروریست ودرکنار آن صنایع دستی از جمله سبد بافی  وهمچنین پرورش ماهی  وزنبور داری نیز رایج است.

داریان یکی از روستاههای دیدنی منطقه ی هورامان میباشد.که  با جمعیتی بیش از ۱۰۰۰ نفر و در ۲۸کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد.در مورد اینکه چرا اسم این روستا را داریان نامیده اند در میان مردم روستا چند بحث وجود دارد اما درست ترین انها با توجه به اینکه زبان روستاییان هورامی است این است که: داریان یعنی سیر شده از آب وچون این روستا دارای چشمه های زیبا وپر آبی میباشد واز نظر منابع آبی کاملا سیراب است به خاطر این اسم این روستا را داریان نامیده اند.

داریان در میان کوههای شاهو قرار گرفته به خاطر همین دره هایی با شیب تند که باعث شده مردم روستا خانه های خود را روی کوه و در دامنه ها بسازند که در منطقه ی هورامان این گونه خانه سازی را پلکانی میگویند.و چشمه ای هم در  پایین دست روستا در حریان است که به زبان محلی به ان  درو داریانی میگویند.این چشمه که از آبهای شاهو سرچشمه میگیرد ودر محلی به نام سر چشمه بیرون زده وبه سیروان میریزد.از چشمه های پر آب این روستا میتوان به:مارو*سرچشمه*هانه چرمه*سپیاو*هانه وز و…… نام برد.در پایین روستا رودخانه خروشان و بسیا زیبای سیروان جاری است که زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا