تاریخی

کشف آثار گله داران شش هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان اورامانات

 آثار گله داران شش هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان
آثار گله داران شش هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان

سید محسن علوی گفت: در جریان کاوش های باستان شناسی در غار ‘سوچر’ در نزدیکی روستاهای ‘ناو’ و ‘اسپریز’، بقایای سکونت فصلی گله داران اولیه شامل سفال، ابزارهای سنگی و استخوان حیوانات از جمله بز مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد کشف شده است.

وی اظهار کرد: طبق نظر کاوشگران در فاصله بین شش تا هفت هزار سال پیش، جوامع عصر مس سنگی به طور موقت در این غار مستقر شده و از مراتع اطراف غار برای چرای گله های خود که بیشتر بز بوده استفاده می کردند.

روستای اسپریز
روستای اسپریز

بررسی های باستان شناسی پیشین در استان کردستان نشان می دهد که در اواسط دوره روستانشینی در هزاره پنجم پیش از میلاد تعداد سکونتگاه ها افزایش یافته است که احتمالاً نشانه رشد جمعیت بوده است.

در این دوره علاوه بر روستاها، آثار سکونت های موقت در غارها نیز یافت شده که نشانه استفاده فصلی از این مکان های مرتفع توسط رمه دارانی است که در فصول مناسب گله های خود را از روستاها برای چرا به مراتع می بردند.

 آثار گله داران شش هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان
آثار گله داران شش هزار سال پیش در دره رودخانه سیروان

علاوه بر کشفیات جدید در غار سوچر، پیش از این نیز آثار این رمه داران اولیه در غارهای کنه شم شم، غار کانی میکاییل، غار قلعه زیویه و چند غار دیگر در استان کردستان کشف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ادامه سخنان خود همچنین افزود: کاوش اخیر بخشی از مجموعه کاوش های باستان شناسی گسترده ای است که به هدایت دکتر فریدون بیگلری در منطقه اورامان، به ویژه در دره رودخانه سیروان در حال انجام است و در طول یک سال گذشته باعث شناسایی و کاوش مکان های فراوانی از دوره های پارینه سنگی، مس سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی شده که نشان دهنده غنای باستان شناسی این بخش از استان کردستان است.

روستای ناو
روستای ناو

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا