اخبار

پرواز کرکس مصری در منطقه اورامانات

کرکس مصری
کرکس مصری

کرکس مصری از گونه های در خطر انقراض در ایران در ارتفاعات اورامانات شهرستان سرواباد مشاهده شده است.

به گزارش کُردتودی، عضو تیم پرنده نگری سبز چیا گفت: پرنده شکاری و کمیاب کرکس مصری توسط دوربین یکی از اعضای این گروه، در مناطق صعب العبور و ارتفاعات یکی از روستاهای اورامانات مشاهده و در یک نمای زیبا این پرنده به تصویر کشیده شده است.

ناصح حسینی با اشاره به اینکه این پرنده کمتر در استان دیده شده است افزود: کرکس مصری (کرکس کوچک) با ۵۳ تا ۶۵ سانتیمتر طول، لاشخوری کوچک و سیاه و سفید است و از سایر لاشخورها کوچکتر است.

وی تصریح کرد: طرح بدن این پرنده زیبا در حال پرواز با بال‌های دراز، مستقیم و نوک‌تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه‌گوش سفید، مشخص است.

حسینی با اشاره به مشخصات این پرنده نایاب در ایران ادامه داد: سر و گلوی پرنده بالغ پوستی زردرنگ و بدون پر دارد و منقارش از منقار لاشخورهای دیگر باریکتر است.

وی افزود: رنگ پر و بال پرنده نابالغ بر حسب سن، از قهوه‌ای پررنگ تا سفید چرک تغییر می کند و سر و پرهای انبوه گردنش تقریبا قهوه‌ای رنگ است.

حسینی با بیان اینکه تیم پرنده نگری سبز چیا در چند سال گذشته با داشتن اعضای فعال و علاقه مند در شناسایی و ثبت گونه های مختلف پرنده در تالاب زریبار و مناطق مریوان و اورامانات نقش زیادی در فرهنگ سازی حمایت از پرندگان در بین مردم داشته است یادآور شد: ثبت گونه های مختلف پرندگان نیازمند داشتن علاقه و حمایت های مردم و دستگاه های زیست محیطی است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا