شاعر و نویسنده معاصر

مظفر بهمن سلطانی

مظفر بهمن سلطانی نویسنده کتاب تاریخ سلاطین هورامان
مظفر بهمن سلطانی نویسنده کتاب تاریخ سلاطین هورامان

اورامانات از دیرباز دیار عالمان، عارفان، شاعران و نویسندگان بزرگی بوده که هر کدام از آن ها منشاء خدمات بسیاری برای تاریخ و ادب این منطقه بوده اند.

یکی از این نویسندگان بزرگ نامی منطقه هورامانات مظفر بهمن سلطانی است که در روستای رزاب از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد زندگی می کرد و روز پنجشنبه دارفانی را وداع گفت.

مظفر بهمن سلطانی فرزند حسین خان رزاب در سال ۱۳۰۱ شمسی در روستای رزاب به دنیا آمد، مظفر خان درباره تاریخ هورامان کردستان از علم و دانش بسیاری برخوردار بود و اثری ارزشمند به نام تاریخ سلاطین هورامان وارد عرصه فرهنگ کرد.

مظفرخان بهمن سلطان رزاب ٱخرین سلاطین خاندان تاریخ سلاطین رزاب بود که در گذشت، این نویسنده و تاریخ نویس در روستای رزاب که یکی از بلوک های هورامان است ۹۶ سال زندگی کرد و در میان مردم و بزرگان منطقه نامی نیکو داشت.

مظفر بهمن سلطانی فردی سخاوتمند بود که برای رشد فرهنگ هورامان خدمات زیادی کرده و برای اعتلا و مکتوب کردن تاریخ معاصر و گذشته هورامان تکلیفی واجب بر جوانان گذاشت که راه او را ادامه دهند.

یک نویسنده و فعال فرهنگی منطقه هورامان گفت: درگذشت مورخ بزرگ هورامان مظفرخان بهمن سلطانی گرد آورنده کتاب تاریخ هورامان و از تاریخ نویسان معاصر ضایعه ای بزرگ برای منطقه است چرا که او راوی و شاهد بسیاری از اتفاقات سلاطین رزاب و هورامان و مناطق اطراف بود.

ایرنا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا