فرهنگ و هنر

پاوه و اورامانات از مراکز مهم صنایع‌دستی کرمانشاه هستند

معاون صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: پاوه و اورامانات از مراکز عمده صنایع‌دستی به شمار می‌آیند.

نصرت‌اله سپهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: گیوه‌کشی‌، گیوه‌بافی و شال‌بافی از مهم‌ترین صنایع دستی مناطق پاوه و اورامانات است.

سپهر تصریح کرد: پاوه و اورامانات از مراکز مهم صنایع‌دستی استان کرمانشاه به شمار می‌آید.

معاون صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: شهر نودشه و روستای هجیج نیز یکی از مرکز عمده تولید گیوه است. نمد‌مالی‌، ساخت زیر‌انداز و پوشش‌های نمدین به خصوص تولید نوعی پوشش مخصوص مردان به نام فرنجی در منطقه اورامانات رایج است.

گفتنی است، پاوه به علت داشتن آب و هوای مناسب، موقعیت خاص جغرافیایی و خانه‌های مسکونی از شهرستان‌های زیبا و مناطق ییلاقی استان کرمانشاه است که شامل شهرهای اورمان لهون، نوسود، رباینگان و نودشه می‌باشد.

از مهم‌ترین سراب‌های پاوه می‌توان به سراب بل، هولی اشاره کرد که آب معدنی بل از زیباترین سراب‌های منطقه غرب محسوب می‌شود و در ۳۸ کیلومتری شمال‌غربی شهرستان پاوه به ارتفاع ۸۰۰ متر از سطح دریا و در مجاورت روستای هجیج قرار دارد.

در پاوه ۳ روستای هدف گردشگری چون روستای هجیج، خانقاه و روستای شمشیر وجود دارد.

روستای هجیج در ۲۵ کیلومتری نوسود قرار دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی و خصوصیات آب و هوایی و قدمت تاریخی و سایر مشخصات منطقه‌ای از جذابیت فراوانی برخوردار است.

روستای خانقاه از توابع بخش مرکزی پاوه، که به واسطه کوه‌های دالانی و آتشگاه محصور و روستای شمشیر در ۵ کیلومتری نرسیده به پاوه است که از جاذبه‌های این منطقه می‌توان رودخانه شارا و مناظر طبیعی اطراف آن را نام برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا